Najlepsi scenarzyści na świecie (wg najlepszych scenarzystów na świecie)
Ethan Coen i Joel Coen (źródło: Starstock)

Najlepsi scenarzyści na świecie (wg najlepszych scenarzystów na świecie)

Chwilę przed ogłoszeniem laureata tegorocznej Nagrody Nobla za literaturę przyglądamy się jej (potencjalnym) przyszłym laureatom
05.10.2017

„Scenariusz jest serce filmu jak lew jest król dżungli” – można powiedzieć parafrazując pastę o fanatyku wędkarstwa. I choć nie jest to jakaś wiedza tajemna, to jednocześnie scenarzyści pozostają gdzieś na marginesie filmowego świata, tworząc otoczkę wycofanych, często neurotycznych geniuszy znajdujących się poza zasięgiem (i zainteresowaniem) fotografów czy tabloidów. Zwłaszcza, jeśli nie są jednocześnie reżyserami. 

Nobel vs Oscar

Tymczasem wielu z najlepszych scenarzystów ostatnich stu lat to wszechstronni twórcy, którzy swoimi tekstami przyczynili się do zacierania granic między scenariuszem i tekstem literackim. Skoro w zeszłym roku Nobla w dziedzinie literatury zdobył artysta rockowy, to nie widzimy powodów, by nie przypuszczać, że za kilka lat również któryś z wybitnych scenarzystów pojawi się w orbicie zainteresowań noblowskiej kapituły – nawet jeśli taka nobilitacja, podobnie jak w przypadku rockmanów, nie wydaje się utalentowanym autorom specjalnie potrzebna. O tym, że Woody Allen czy bracia Coen (laureaci Oscara za scenariusz oryginalny) mogą stanąć do Pepsi Challenge z noblistami takimi jak Dario Fo czy Patrick Mondiano wszyscy doskonale wiemy.

Scenarzyści o scenarzystach

Magazyn Vulture postanowił zaakcentować znaczenie scenarzystów w inny sposób, niż przez zestawianie ich dokonań z najlepszymi dziełami literackimi. Zamiast po raz kolejny tworzyć niekończącą się listę najlepszych dzieł filmowych wszech czasów, dziennikarze zaprosili do ankiety tych, którzy o scenarzystach mogą wypowiedzieć się najprecyzyjniej – czyli samych scenarzystów. I stworzyli zestawienie, które ułatwi wybór filmu na niedzielę tym, którzy w kinematografii od eksplozji, pościgów i strzelanin (które zresztą bardzo lubimy) wolą dobrze opowiedzianą historię z precyzyjnie skrojonymi dialogami.

Wśród 40 odpowiedzialnych za selekcję mistrzów storytellingu znaleźli się między innymi król alternatywnego romkomu Judd Apatow, Sofia Coppola czy zapracowany Jordan Peele – czyli najbardziej rozchwytywani scenarzyści współczesnego kina. Nie zabrakło też prawdziwych legend, by wspomnieć tylko Paula Schradera, autora scenariusza do „Taksówkarza” Martina Scorsese. Tak przedstawia się pierwsza dziesiątka rankingu, stworzonego dzięki ich opiniom. 

1. Billy Wilder (“Garsoniera”, “Bulwar Zachodzącego Słońca”, „Pół żartem, pół serio”)

2. Ethan Coen i Joel Coen (“Fargo”, “Big Lebowski”, “To nie jest kraj dla starych ludzi”)

3. Robert Towne (“Chinatown”, “Mission: Impossible”, “Szampon”)

4. Quentin Tarantino (“Wściekłe psy”, “Pulp Fiction”, “Bękarty wojny”)

5. Francis Ford Coppola (“Ojciec chrzestny”, “Rozmowa”, “Czas apokalipsy”)

6. William Goldman (“Butch Cassidy i Sundance Kid”, “Wszyscy ludzie prezydenta”, “Maratończyk”)

7. Charlie Kaufman (“Adaptacja”, “Anomalisa”, “Synekdocha Nowy Jork”)

8. Woody Allen (“Annie Hall”, “Manhattan”, “Zelig”)

9. Nora Ephron (“Kiedy Harry poznał Sally”, “Bezsenność w Seattle”, „Masz wiadomość”)

10. Ernest Lehman (“Północ, północny zachód”, “Kto się boi Virginii Woolf?”, „West Side Story”)

Całe zestawienie znajdziesz tu

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie