Pełnometrażowa kompilacja filmików z rosyjskich dróg – zobacz zwiastun
Kadr z filmu/ Youtube

Pełnometrażowa kompilacja filmików z rosyjskich dróg – zobacz zwiastun

Film „The Road Movie” powinien zainteresować fanów youtube parties, motoryzacji i nieskończonej wyobraźni rosyjskich kierowców
22.11.2017

Jeśli nie odkryliście magii sieci World Wide Web wczoraj i zdążyliście już zwiedzić najważniejsze, magiczne zakamarki Internetu (ze stronami agregującymi zdjęcia uroczych kotów na czele), zapewne znacie ten specyficzny gatunek sztuki, jakim są filmy kręcone kamerkami samochodowymi na rosyjskich drogach.

Wyjątkowość tego nurtu polega na tym, że oferowane przez niego zwroty akcji należą do najbardziej awangardowych zabiegów w nowoczesnym kinie. Ciężko inaczej nazwać spokojne kino drogi, które nagle przełamywane jest twistami w stylu spadającego metoru z Czelabińska, pojawiającymi się zwierzętami wszelkiego rodzaju czy nisko przelatującymi helikopterami.

Zainteresowanie chałupniczymi kompilacjami z Youtube’a skłoniło amerykańską wytwórnię Oscilloscope do stworzenia kompilacji kanonicznej – „The Road Movie”. Oscilloscope to studio powołane do życia w 2007 roku przez Davida Fenkela i znanego z Beastie Boys, nieżyjącego już Adama Yaucha, które ma w swoim portfolio takie tytuły, jak „Politechnika” Denisa Villeneuve’a czy „Cuda” Alice Rohrwacher, nagrodzone Grand Prix na festiwalu w Cannes w 2014 roku. Nie ulega więc wątpliwości, że mamy do czynienia z poważnym kinem, a skoro premiera planowana jest na styczeń, to niewykluczone, że twórcy chcą powalczyć w sezonie nagrodowym o najwyższe laury.

Debiut Dmitriiego Kalashnikova ma już za sobą pierwsze sukcesy – nominacje do nagród w Sheffield i w Nashville oraz wygraną na festiwalu FEST w Portugalii. Nie jesteśmy pewni, czy nawet najlepsze kompilacje materiałów z Youtube’a to dobry pomysł na kino przyszłości, ale jeśli już, to na pewno trudno o lepszy wybór tematu. Zobaczcie trailer – niektóre ujęcia powinniście już kojarzyć:

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie