Modernistyczny vintage, czyli gramofony z klasą
fot. metalsucks.net

Modernistyczny vintage, czyli gramofony z klasą

Wydawałoby się, że z czasem niektóre rzeczy odchodzą w niepamięć, a ich obecność nie ma racji bytu. Jednak niektóre z nich czasem przemijają, aby potem odrodzić się niczym feniks z popiołów.
29.12.2015

Tak też się stało z gramofonem, który przeżywa właśnie swój renesans. Na sklepowych półkach coraz częściej można spotkać ich nowoczesne wersje, a muzyka z nich płynąca trafia do większego gremium odbiorców. Wśród oferowanych modeli można znaleźć zarówno te nawiązujące wyglądem do swych przodków z lat 60. jak i wersje niczym wyjęte z filmu science-fiction. Wyszukaliśmy tylko te, które zachwyciły nas swym designem. I – przy okazji – jakością dźwięku. 

1. Audiowood Barky

fot. www.audiowood.com

Firma Audiowood wystartowała w 2008 roku w Kalifornii. Swoje ręcznie wykonywane odtwarzacze produkuje wykorzystując części stosowane w gramofonach firmy Rega, jednej z najlepszych producentów sprzętu Hi-Fi w świecie, ale uzupełnia je drewnianym elementem (co sugeruje już nazwa). Rocznie Audiowood produkuje od 10 do 15 sztuk tego modelu, a cena jednego egzemplarza wynosi ok. 7 000 zł.

2. Rega RP10

fot. www.rega.co.uk

Najmłodszy produkt angielskiej firmy muzycznej Rega, ma już na swoim koncie nagrodę The Abso!ute Sound 2015 Editors' Choice Awards (to takie "gramofonowe" Oscary) oraz The Ear Produkt Roku 2014 (to takie "gramofonowe" Telekamery). RP10 należy do gramofonów szkieletowych, których niedogodność zazwyczaj stanowi brak możliwości skutecznego zamocowania pokrywy gramofonowej. Jednak projektanci Regi znaleźli na to rozwiązanie. Zastosowali w RP10 dwie samodzielne ramy, gdzie rama zewnętrzna daje możliwość zamontowania pokrywy. Wartość tego gramofonu producent wycenił na ok. 18 000 zł.


3. Nottingham Analogue Anna Log


fot. nottinghamanalogue.pl

Anna Log to legendarny już model topowej angielskiej manufaktury gramofonów Nottingham Analogue słynącej z precyzji i czystości dźwięków oraz wysokiej jakości oferowanego sprzętu. W Anna Log zaskakuje już sam koncept ukrycia łożyska do talerza w kłodzie wykonanej z warstwowo klejonego drewna. Do jej produkcji najczęściej używany jest mahoń odzyskiwany z 200-letniego młyna, jednak odtwarzacz dostępny jest również w dębie czy sapeli. Precyzja dźwięku osiągana jest dzięki dodatkowemu wytłumieniu rezonansów talerza za pomocą specjalnych gumowych pierścieni. Cena samego korpusu to kwota ok. 50 tys. złotych.

(Warto dodać, że w swojej ofercie brytyjski producent ma również m.in. wykonywany na specjalne zamówienie model Deco oraz model Horizon, którego produkcja została wznowiona po 10 latach przerwy).

4. DaVinci AAS Gabriel

fot. da-vinci-audio.com

Ręcznie wykonany gramofon, produkowany przez szwajcarską firmę DaVinciAudio Labs, od 2009 do 2013 był zdobywcą tytułu The Abso!ut Sound, Editors’ Choice Award. Na swoim koncie ma również nagrodę „Golden Ear 2009”. Gramofon zazwyczaj produkowany jest w kolorystyce czerwonego Ferrari, jednak za dodatkową opłatą możemy mieć go także w innym kolorze, jak żółte Lamborghini. Warto również wspomnieć o limitowanej edycji DaVinci AAS Gabriel - the Aston Martin Onyx Black, których posiadaniem może się cieszyć tylko 77 osób.

Tekst: Kasia Cieślak

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie