Wyspa śmieci zniknie z Pacyfiku? Boyan Slat ma pomysł na czyszczenie oceanów
YouTube/ The Ocean Cleanup

Wyspa śmieci zniknie z Pacyfiku? Boyan Slat ma pomysł na czyszczenie oceanów

Projekt The Ocean Cleanup wystartuje 8 września.
30.08.2018

Problem zanieczyszczającego naszą planetę plastiku nieustannie rośnie, a ostatnie miesiące przyniosły wiele pomysłów i debat na temat tego, jak sobie z nim poradzić. Jednym z najważniejszych symboli ekologicznej klęski stała się gigantyczna wyspa śmieci, dryfująca na Oceanie Spokojnym między Kalifornią i Hawajami, o powierzchni pięciokrotnie przekraczającej powierzchnię Polski. Jej sprawne usunięcie wydawało się zadaniem niemożliwym do wykonania, jednak podjął się go 24-letni Holender – Boyan Slat.

Od nurkowania do ratowania świata

Mimo młodego wieku Slat nie jest nowicjuszem, jeśli chodzi o problemy oceanów. Zaczęło się od nurkowania w Grecji w 2011 roku, w czasie którego holenderski wynalazca odkrył skalę zanieczyszczenia. Szkolny projekt, który poświęcił temu zagadnieniu, szybko zaowocował wystąpieniem na konferencji TEDx, zainteresowaniem mediów i powstaniem non-profitowej organizacji The Ocean Cleanup, która dzięki kampanii crowdfundingowej uzyskała 2,2 mln dolarów wsparcia. Niespełna 18-letni Boyan Slat zaczął wcielać plan ratowania świata w życie.

 

Post udostępniony przez The Ocean Cleanup (@theoceancleanup)

System w praktyce

Efekty pięcioletniej pracy jego zespołu poznamy już 8 września, bo właśnie wtedy uruchomiony zostanie system pływających po powierzchni oceanu rur, wykorzystujących podwodne sieci do gromadzenia odpadów w centrum konstrukcji. Jego celem jest całkowite usunięcie plastiku z powierzchni oceanu na danym obszarze, a co za tym idzie - uratowanie całego ekosystemu i licznych zwierząt, które cierpią z powodu sieci, butelek, torebek i słomek do napojów. Jak to wygląda w praktyce, zobaczycie na filmach przygotowanych przez The Ocean Cleanup.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie