Nie żyje Karol Śliwka, jeden z najwybitniejszych polskich grafików
Instagram/designalleypl

Nie żyje Karol Śliwka, jeden z najwybitniejszych polskich grafików

W czasie ponad 60 lat pracy artysta zaprojektował wiele powszechnie rozpoznawanych znaków graficznych – m.in logotypów i opakowań.
11.09.2018

Artysta zmarł w poniedziałek, 10 września. Miał 86 lat.

Logotyp PKO, opakowania Wedla czy etykiety popularnych niegdyś kosmetyków Wars stały się nie tylko symbolami swojego czasu, ale też nierozerwalnie wrosły w pejzaż polskich miast, jednocześnie budując kanon polskiej grafiki użytkowej. Śliwka stworzył ponad 400 takich znaków – można je oglądać na trwającej w Muzeum Miasta Gdyni wystawie poświęconej olbrzymiemu dorobkowi artysty oraz na jego stronie internetowej.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ada Zielińska (@ziela_ada)

Geniusz z Harbutowic

Urodzony w 1932 roku w Harbutowicach projektant zadebiutował w 1957 roku, jeszcze przed ukończeniem studiów na  warszawskiej ASP, projektem paczki papierosów. Od tamtej pory nieprzerwanie pracował nad opakowaniami, znaczkami i plakatami, za które wielokrotnie otrzymywał nagrody (Złoty medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach) i odznaczenia (Złoty Krzyż Zasługi).

Ponadczasowy styl 

Rozpoznawalność prac Śliwki nie szła zazwyczaj w parze z rozpoznawalnością samego autora – to jednak zmieniło się w ostatnich latach m.in za sprawą wydawnictw poświęconych grafice użytkowej. Symbolem rosnącego zainteresowania jest wspominana, największa jak do tej pory monograficzna wystawa, która wg jej kuratorów pozwala „spojrzeć na pracę projektanta grafiki „od kuchni” oraz przybliża realia kolejnych etapów jego twórczości, począwszy od PRL, przez okres transformacji ustrojowej aż do czasów współczesnych”. I przypomina, że ponadczasowy, minimalistyczny styl Śliwki ma nadal tę samą siłę rażenia, co w początkach kariery zmarłego artysty.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ewelina Gąska (@ewelinagaska)

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie