Huragan Florence nadciąga na Florydę. Ewakuowano milion osób
Huragan Florence - zdjęcie Ricky'ego Arnolda z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej/ Starstock

Huragan Florence nadciąga na Florydę. Ewakuowano milion osób

W ubiegłym roku Amerykanie wyjątkowo odczuli intensywność sezonu huraganowego na Atlantyku. Teraz czekają ich kolejne olbrzymie wyzwania.
11.09.2018

Południowe Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych szykuje się na być może największy huragan, jaki kiedykolwiek uderzył we Florydę, Virginię i Karolinę Południową. Wiatr wiejący z prędkością ponad 220 km/h sprawił, że choć jeszcze w niedzielę Florence klasyfikowano jako tropikalną burzę, to już dziś eksperci z National Hurricane Center zastanawiają się, czy cyklon nie otrzyma kategorii 5 w skali Saffira-Simpsona. Tej samej, co śmiercionośna Katrina z 2005 roku, która przyniosła straty sięgające 90 mld dolarów i prawie 2000 ofiar śmiertelnych.
Przeczytaj też reportaż "Esquire'a": Klimatolodzy mają depresję. Czy świat jest do uratowania? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez NOAA Satellites (@noaasatellites)

Milion osób ucieka przez Florence

Wraz z końcem sierpnia na Atlantyku rozpoczyna się sezon huraganowy. W ubiegłym roku Amerykanie wyjątkowo odczuli jego intensywność – zginęło ponad 3000 osób, a straty zostały wycenione na 282 miliardy dolarów. Choć wybrzeże Karoliny Północnej nie po raz pierwszy będzie mierzyć się z huraganem, to do tej pory zaledwie trzy z nich miały kategorię 3. To sprawia, że już teraz można prognozować, że Florence to największy huragan, jaki dotknął tę część USA. Ponad milion osób zmuszonych jest do natychmiastowej ewakuacji.

Kolejne huragany mniej groźne? 

Florence to nie jedyny huragan, który zaobserwowano na Atlantyku w ostatnich tygodniach. Dwa pozostałe, Isaac i Helene, również mogą wyrządzić szkody (m.in. na Karaibach), ale zwraca uwagę fakt, że to dopiero 11 rok w historii pomiarów, kiedy na tym oceanie zanotowano trzy huragany równocześnie.

Uderzenie Florence we Wschodnie Wybrzeże wg prognoz ma nastąpić w piątek. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie