Perfekcyjna symetria. Takiej góry lodowej jeszcze nie widziałeś
NASA/Jeremy Harbeck

Perfekcyjna symetria. Takiej góry lodowej jeszcze nie widziałeś

W okolicach Larsena C, ostatniego z „rodziny” Lodowców Szelfowych Larsena, zauważono niecodzienne zjawisko – górę lodową o wyjątkowo regularnym, prostokątnym kształcie.
25.10.2018

Jak pisaliśmy wczoraj, ponad 100 lat po zatonięciu Titanica w rejs wypłynie jego „sobowtór”, który pod kilkoma względami będzie jednak nieco różnił się od swojego poprzednika. Nic dziwnego – w ciągu wieku zmieniły się nie tylko zasady bezpieczeństwa na morzach i oceanach oraz rozwiązania stosowane w budowie statków – zmieniły się także… góry lodowe. Doskonałym przykładem jest zarejestrowana przez NASA w pobliżu wschodniego wybrzeża Półwyspu Antarktycznego bryła o niezwykle regularnym, prostokątnym kształcie.

Czytaj też: Wybitni klimatolodzy wpadają w depresję, bo jak to ujął dosadnie jeden z nich: "mamy przeje*ane" 

Góry lodowe jak spod igły

Górę odkryto w okolicy Larsena C – jednej z trzech części Lodowca Szelfowego Larsena. I ostatniej istniejącej – Larsen A rozpadł się w 1995 roku, a Larsen B – w 2002. W rozmowie z „National Geographic” Kristin Poinar z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo wyjaśniła, że zaobserwowana symetria jest powszechniejsza, niż zdajemy sobie sprawę. Lodowce, które z daleka wyglądają na niewzruszone, regularne masywy, pełne są pęknięć i osuwisk. Zaobserwowana góra musiała powstać dzięki oderwaniu od lodowca wzdłuż jednej z takich powiększających się latami szczelin. Co więcej – również jej podwodna część (która w większości przypadków stanowi nawet do 90% góry) w momencie cielenia się mogła mieć regularny kształt, który zmieniły dopiero prądy morskie. 

Lód w basenie

Jak obliczył Ted Scambos z University of Colorado, góra jest wysoka na ok. 40 metrów i długa na ponad 1,5 km. Naukowiec dodał też obrazowe porównanie – lód, składający się na bryłę, mógłby kilkukrotnie wypełnić wszystkie baseny w Kalifornii. Konkretniej - wg raportów firmy analitycznej Metrostudy, do których z ciekawości zajrzeliśmy – ponad 1,18 miliona basenów.
Odkrycia dokonano w ramach operacji IceBridge, prowadzonej przez NASA i mającej na celu precyzyjne określenie wpływu biegunów na klimat na naszej planecie.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie