Do posłuchania: Krzysztof Zalewski czyta „Mechaniczną Pomarańczę”
fot. materiały prasowe

Do posłuchania: Krzysztof Zalewski czyta „Mechaniczną Pomarańczę”

Muzyk w nowym projekcie zabiera nas do świata dystopii. Nowy audiobook jest już dostępny na platformie Storytel.
29.03.2019

„Mechaniczna pomarańcza" Anthony’ego Burgessa z 1962 roku to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Opowiada o buncie, przemocy i okrutnych, systemowych próbach „wyleczenia" agresji głównego bohatera o imieniu Alex. Nic więc dziwnego, że powieść zainspirowała niezliczoną ilość artystów. Najsłynniejszą filmową adaptacją tej historii jest film Stanleya Kubricka z 1971 roku. Reżyser stworzył ikoniczną postać chłopaka ubranego w czarny melonik, białą koszulę i szelki, z doklejonymi rzęsami przy jednym oku. Z kolei David Bowie w kawałku „Girl Loves Me" używa częściowo slangu Nadsat, zaczerpniętego z książki. W projekcie #ToMojaMuza, w którym młodzi polscy muzycy czytają dla Storytel swoje ulubione książki, po „Mechaniczną pomarańczę" sięgnął Krzysiek Zalewski.

Dlaczego wybrał akurat powieść Burgessa? Krzysiek odpowiada, że doskonale zna film Kubricka i przez lata był pewny, że przeczytał tę książkę już dawno temu. Kiedy jednak zaczął ją czytać, wydała mu się dziwnie nieznana. Powód? Mając w pamięci wszystkie dzieła, które powstały na podstawie „Mechanicznej Pomarańczy” po prostu nabrał pewności, że przeczytał oryginał.

Macie podobne odczucia? Audiobook, który powstał z udziałem Krzyśka Zalewskiego jako lektora, jest do ściągnięcia na platformie Storytel. Zobaczcie krótki film o procesie jego powstania:

 

Materiał promocyjny

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie