„Wielka fala” Hokusaia trafi na japońskie banknoty
"Wielka fala w Kanagawie"

„Wielka fala” Hokusaia trafi na japońskie banknoty

Zmiany wiążą się z nastaniem nowej ery w japońskiej historii.
10.04.2019

„Wielka fala w Kanagawie”, słynny drzeworyt Hokusaia, trafi na japońskie banknoty o nominale 1000 jenów w 2024 roku. Podczas wczorajszej konferencji ministra finansów Japonii zobaczyliśmy też inne nowe projekty, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też opowiadają nieco o historii i kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. A w każdym razie – robią to lepiej niż koszmarne maskotki, przygotowane na olimpiadę w Tokio…

Czytaj też: Najpiękniejsze trasy kolejowe świata 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Shun.Tanaka (@shun.moneycollection)

 

Matka edukacji, ojciec kapitalizmu i wybitny bakteriolog 

Awers banknotu tysiącjenowego stanowić będzie portret Shibasaburo Kitasato, nominowanego do Nagrody Nobla bakteriologa, który odkrył m.in. pałeczkę tężca oraz pałeczkę dżumy i przyczynił się do uzyskania surowicy przeciwtężcowej. Na dwóch pozostałych, zaprezentowanych wczoraj nominałach zobaczymy Tsudę Omeko, która zapoczątkowała reformy edukacji kobiet w czasach dynastii Meiji, oraz Eiichiego Shibusawę, przedsiębiorcę i ojca japońskiego kapitalizmu.

Japońska nowa era

Ogłoszenie zmiany banknotów zbiegło się z początkiem nowej, japońskiej ery - Reiwa (harmonii). Jej nastanie wiąże się z objęciem tronu cesarskiego przez księcia Naruhito, syna dotychczasowego cesarza Akihito, który już w 2017 roku ogłosił abdykację 30 kwietnia 2019 roku. Wtedy też dobiegnie końca okres Heisei ("pokój wszędzie"), zapoczątkowany wraz w wstąpieniem na tron dotychczasowego cesarza 30 lat temu (8 stycznia 1989 roku). 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie