W 2030 roku 40% mieszkańców Indii nie będzie miało dostępu do wody pitnej
Starstock

W 2030 roku 40% mieszkańców Indii nie będzie miało dostępu do wody pitnej

Temperatury w niektórych regionach Indii przekroczyły 50 stopni. Mieszkańcy porzucają domy w poszukiwaniu wody, a trwająca od grudnia susza uznawana jest za najtragiczniejszą w skutkach od 1972 roku.
13.06.2019

Indie mierzą się z historyczną suszą, która zmusza mieszkańców setek wsi do porzucania starych i schorowanych członków rodzin i opuszczania domów w poszukiwaniu wody – pisze „The Guardian”. Temperatura w niektórych regionach kraju, takich jak Radżastan, przekroczyła 50 stopni Celsjusza. Skutki trwającej od grudnia suszy w stanie Maharasztra porównuje się z klęską głodu w 1972 roku, która dotknęła 25 milionów osób żyjących w regionie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat samobójstwo z powodu wyniszczającego klimatu popełniło 4700 rolników z Maharasztry.

Depresja klimatologów. Ile dzieli nas od zagłady? 

Pustynie zamiast rzek

Lekarze zwracają uwagę na 50-procentowy wzrost schorzeń żołądka w ciągu ostatnich tygodni. To skutek korzystania z wody od prywatnych dostawców, która pochodzi m.in. z den wysuszonych i wyeksploatowanych jezior. W stanie Maharasztra z brakiem wody pitnej zmaga się ok. 20 tys. wsi. 35 dużych zapór zostało pozbawionych wody, a jej poziom w tysiącu mniejszych to zaledwie 8%. Rzeki, które zasilały zapory, zastąpił wysuszony, pustynny krajobraz.

Umierające piękno. Jak klimat wpływa na Wielką Rafę Koralową?

Pół miliarda ludzi bez dostępu do wody pitnej

Jak wynika z ubiegłorocznego raportu think tanku Niti Aayog, wody gruntowe, które odpowiadają za 40% zapotrzebowania kraju, wyczerpują się szybciej niż prognozowano. Wg najnowszych informacji już w 2020 roku 21 miast w Indiach (wśród nich m.in. prawie dwudziestomilionowe Delhi i ośmiomilionowe Bengaluru) straci swoje zasoby wód gruntowych. Prognozy są przerażające - w 2030 roku 40% procent mieszkańców kraju, w którym żyje ponad 1,3 mld ludzi, nie będzie miało dostępu do wody pitnej.

Źródło: The Guardian 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie