Kolejne obrazy katastrofy klimatycznej. Lód na Grenlandii topnieje w niezwykłym tempie
Twitter/ @RasmusTonboe

Kolejne obrazy katastrofy klimatycznej. Lód na Grenlandii topnieje w niezwykłym tempie

Coraz więcej materiałów pokazuje skalę klimatycznej katastrofy, tymczasem dziennikarze alarmujący o skutkach zmian stają się ofiarami kolejnych ataków, a ryzyko w ich zawodzie porównywalne jest z pracą korespondentów wojennych.
18.06.2019

Umierające morsy, cierpiące od plastiku wieloryby czy gigantyczna wyspa śmieci – to obrazy, do których przyzwyczaiła nas postępująca katastrofa klimatyczna. Steffen Olsen z duńskiego Instytutu Meteorologicznego zaprezentował wczoraj zdjęcie, które ma szanse dołączyć do tej szokującej galerii. Przedstawia ono psi zaprzęg przemierzający Ziemię Inglefielda na Grenlandii. Ciągnące sanie zwierzęta wyglądają tak, jakby chodziły po wodzie, która – jak poinformował Olsen – pokrywała grubą na ponad metr warstwę lodu.

Ile dzieli nas od zagłady? John H. Richardson pisze o nadciągającej katastrofie

Globalne konsekwencje 

Zdjęcie dobitnie pokazuje, jakie problemy trapią Grenlandię  i cały świat. Temperatura, sięgająca nawet 17 stopni Celsjusza, doprowadziła do roztopienia ok. 45% pokrywy lodowej na wyspie. Wg obliczeń naukowców do 12 czerwca stopniało tam już 712 tys. metrów kwadratowych lodu - to aż o 470 tys. metrów kwadratowych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (a największe roztopy przychodzą zazwyczaj w lipcu). Cierpią nie tylko lokalne społeczności, których życie zależy od dobrze zorganizowanego transportu, połowów i polowań. Zmiany w ekosystemie Grenlandii przyczynią się też do wzrostu poziomu mórz i trudnych do przewidzenia, ekstremalnych zjawisk pogodowych, również w Europie.

Dziennikarze na celowniku 

Informacji o postępującej katastrofie jest coraz więcej, co nie znaczy, że brakuje ludzi, którym są one nie na rękę. Jak wynika z raportu, opublikowanego przez Komitet Ochrony Dziennikarzy (CBJ), w ostatnich latach nawet 29 dziennikarzy specjalizujących się w informacjach na temat postępujących zmian klimatycznych mogło paść ofiarą morderstw, co sprawia, że ta specjalizacja staje się jedną z najniebezpieczniejszych na świecie, a pod względem ryzyka zaczyna dorównywać pracy reportera wojennego.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie