Izrael wysłał „nieśmiertelne”  niesporczaki na Księżyc. Jak do tego doszło?
iStock

Izrael wysłał „nieśmiertelne” niesporczaki na Księżyc. Jak do tego doszło?

Tesla Elona Muska okrążyła już Słońce, niesporczaki rozbiły się na Księżycu, a naukowcy apelują o stworzenie procedur, które ukrócą kosmiczną samowolę.
19.08.2019

Katastrofa izraelskiej sondy kosmicznej Bereszit w kwietniu nie wzbudziła większego zainteresowania mediów, ale dziś już wiemy, że była to wyprawa bezprecedensowa. Okazało się bowiem, że członkowie odpowiadającej za wyprawę amerykańskiej fundacji Arch Mission umieścili na jej pokładzie (obok próbek ludzkiego DNA) tysiące niesporczaków – i to spontanicznie, bez wiedzy rządów Izraela czy USA. Jak powiedział współzałożyciel Arch Mission, Nova Spivack, agencje kosmiczne nie lubią zmian wprowadzanych w ostatniej chwili, dlatego jego fundacja zdecydowała się podjąć ryzyko. Przekonujący argument za zaśmiecaniem kosmosu.

Czytaj też: Niebawem doszczętnie ogołocimy Ziemię z surowców, a nowa gorączka złota wybuchnie tym razem w kosmosie. Najbogatsi ludzie na świecie zaczęli walkę o złoto, platynę i kobalt pozyskiwane z planetoid 

Wolna amerykanka w kosmosie

Ponieważ niesporczaki słyną z wyjątkowej odporności na warunki zewnętrzne (znoszą m.in. ciśnienie 6000 atmosfer oraz temperatury od zera absolutnego do 150 stopni C), samowolne wysłanie tych zwierząt na Księżyc brzmi trochę jak początek horroru o zmutowanych kosmicznych potworach. Jednak jak uspokaja w wypowiedzi dla The Verge Lisa Pratt z NASA, do żadnych zanieczyszczeń na Księżycu nie dojdzie. Nawet jeśli niesporczaki przeżyły katastrofę, to prawdopodobnie szybko podzielą los innych żywych organizmów, wystawionych na skrajne, księżycowe warunki. Ale misja stworzyła obawy o naśladowanie kosmicznego piractwa – zwłaszcza, że brakuje regulacji, które swoją decyzją mogliby złamać przedstawiciele Arch Mission. Warunki w przestrzeni kosmicznej są bowiem tak nieprzyjazne, że prawodawcy nie przewidzieli podobnych problemów.

 

Czytaj też: Czy kosmiczne billboardy zaśmiecą niebo? 

Kosmiczne biblioteki i samochody krążące wokół Słońca

Arch Mission ma już na koncie inne „wysyłki” – to właśnie ta organizacja odpowiadała za umieszczenie cyklu „Fundacja” Isaaca Asimova na kwarcowym dysku, znajdującym się w wysłanej w kosmos Tesli Roadster. Wystrzelony przy pomocy rakiety Falcon Heavy samochód lata w przestrzeni kosmicznej już od lutego 2018, i niedawno skończył pierwsze okrążenie wokół Słońca, pokonując jednocześnie 1,23 mld kilometrów. Na tym nie koniec - Arch Mission już planuje poszerzenie kosmicznej biblioteki o miliony artykułów z Wikipedii, które mają trafić na Księżyc w przyszłym roku. Szkoda, że dla niesporczaków to żadna rozrywka.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie