„Płuca Ziemi” płoną w rekordowym tempie. Jakie są przyczyny pożarów w Amazonii?
Zdjęcie satelitarne pożarów/Twitter @NASA

„Płuca Ziemi” płoną w rekordowym tempie. Jakie są przyczyny pożarów w Amazonii?

Jair Bolsonaro rządzi Brazylią zaledwie od stycznia, ale już zdążył potwierdzić wiele obaw związanych ze swoją prezydenturą.
22.08.2019

Od początku roku w Brazylii zanotowano ponad 72 tysiące pożarów lasów - ponad połowa przypadków dotyczy Amazonii. To wzrost o 84% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku – alarmują organizacje ekologiczne. Na katastrofę wpływa nie tylko ocieplenie klimatu i najgorętszy lipiec w historii – a wg ekspertów nie jest to nawet czynnik kluczowy. Lokalne media donoszą o „dniach ognia”, czyli celowych podpaleniach, za które odpowiedzialni są hodowcy przygotowujący grunt pod wypas bydła. Prezydent Jair Bolsonaro przymyka jednak oko na ten proceder, a za pożary obwinia… organizacje pozarządowe.

Ile dzieli nas od zagłady? John H. Richardson pisze o nadciągającej katastrofie

Antyekologiczne decyzje nowego prezydenta

Bolsonaro, który przejął urząd na początku stycznia, uchodzi za polityka populistycznego i probiznesowego, a jego decyzje w ostatnich tygodniach doprowadziły do tego, że rządy Norwegii i Niemiec wstrzymały dotacje na rzecz funduszu przeciwdziałającego wylesianiu Amazonii. Prezydent zdymisjonował również dyrektora brazylijskiego instytutu badań kosmicznych, nazywając dane na temat rekordowego tempa rozprzestrzeniania się pożarów kłamstwami. Tymczasem wpływ pożarów coraz bardziej odczuwają również mieszkańcy brazylijskich miast – w poniedziałek w środku dnia Sao Paulo pogrążyło się w ciemnościach, gdy nad metropolią zawisł przyniesiony przez wiatr dym z płonących obszarów.

Umierające piękno. Jak klimat wpływa na Wielką Rafę Koralową?

Uwaga na fałszywki

Nazywane często „płucami Ziemi” lasy deszczowe w Amazonii odpowiadają za dostarczanie 20% tlenu do atmosfery. Tym większe wrażenie robią zdjęcia i filmy, wrzucane na media społecznościowe. Warto jednak sprawdzać ich źródła i pochodzenie. Jak zauważyła Abigail Weinberg z serwisu Mother Jones, zdecydowana większość zdjęć, które cieszą się popularnością na Twitterze i prowokują do zajęcia się sprawą przez media, to materiały pochodzące z pożarów z różnych okresów i miejsc z całego świata. Co oczywiście nie zmniejsza w żadnym stopniu dramatyzmu wydarzeń, rozgrywających się w Ameryce Południowej – bo obok Brazylii z podobnymi problemami mierzą się choćby Boliwia czy Paragwaj.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie