Według greckiego kanonu proporcji te kobiety są niemal idealne

Według greckiego kanonu proporcji te kobiety są niemal idealne

Jak reguła złotego podziału może wskazać najpiękniejszą kobietę na świecie?
03.08.2016

Starożytni Grecy uwielbiali liczby, stosunki liczb i proporcji. Każdy kanon piękna, od poezji, przez rzeźbę, po architekturę opierali na odpowiednim stosunku proporcji. Przykładem może być klasyczny kanon ciała opracowany przez Polikleta bazujący na modułach. Idealny człowiek miał mierzyć 8 modułów, a głowa odpowiadała dokładnie jednemu modułowi. 

Dziś proporcje zarówno ludzkiego ciała, jak i budynku są banalne do weryfikacji. Wystarczy program komputerowy. Przekonuje nas o tym dr Julian De Silva z londyńskiego Centre for Advanced Facial Cosmetic and Plastic Surgery. Ekspert w dziedzinie chirurgii plastycznej postanowił przeskanować tysiące twarzy znanych kobiet, by sprawdzić której z nich najbliżej do greckiego ideału piękna. – Mody się zmieniają, ale kanon oparty na modułach może pomóc nam zdefiniować ponadczasowe piękno takich kobiet jak Marilyn Monroe czy Helen Mirren – tłumaczy De Silva.  

Co ciekawe nawet najpiękniejsza kobieta na naszej liście nie jest stuprocentowym ideałem. Brakuje zaledwie 8%, ale jak widać ideał się jeszcze nie urodził. Zobaczcie jakim kobietom najbliżej do ideału ponadczasowej piękności: 

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie