Duch irlandzkiej whiskey w polskim piwie
Fot. Materiały prasowe

Duch irlandzkiej whiskey w polskim piwie

Do sprzedaży trafiło tylko 4 tys. butelek.
29.05.2017

Jak smakuje polski porter po leżakowaniu w beczkach po whiskey? Dominują nuty palone, karmelowe, toffi, skórki od chleba, a także suszonej śliwki i rodzynek. Charakteryzuje się również ciemnym kolorem z rubinowymi przebłyskami. Ale tego dowiedzieliśmy się dopiero po wizycie w należącym do rzemieślników z Pracowni Piwa pubie Tap House przy ul. Św. Jana 30 w Krakowie. Po wizycie, podczas której sami mieliśmy okazję spróbować, co kryje butelka z charakterystyczną etykietą piwa Pooka.   

  

Po raz pierwszy jeden z największych producentów alkoholi wysokoprocentowych w Polsce, Wyborowa Pernod Ricard, zdecydował się na wspólny projekt z browarem rzemieślniczym. Marka Jameson przekazała piwowarom z Pracowni Piwa dębowe beczki po whiskey z destylarni Middleton w  irlandzkim Cork. W beczkach przez pięć miesięcy leżakował Pooka – porter bałtycki o 7,9% zawartości alkoholu. Po 150 dniach piwo nabrało gładkości, posmaku wanilii i słodkich owoców.

 

 

 

Zwróciliśmy uwagę nie tylko na smak, ale i etykietę. Widnieją na niej symbole nawiązujące zarówno do marki Jameson, jak i do Pracowni Piwa. Pooka to z kolei tajemniczy stwór z celtyckiej mitologii. W zależności od miejsca i okoliczności mógł zmieniać się i przybierać różne postacie. Nazwa ma więc bezpośrednio nawiązywać do charakteru piwa z krakowskiego browaru, które pod wpływem leżakowania w beczce po whiskey Jameson również zmieniło swój charakter.

 

Marcin Zalewski, brand manager Chivas & Jameson i Tomasz Rogaczewski z Pracowni Piwa

 

By napić się piwa Pooka, trzeba się pospieszyć. Rozlano zaledwie 4 tysiące butelek o pojemności 0,33 l. Trunek nie będzie dostępny w regularnej sprzedaży detalicznej. Znajdziemy go za to w wybranych lokalach oraz restauracjach w całej Polsce, w tym  w warszawskim Hoppiness Beer & Food. Butelkę będzie można również wygrać za pośrednictwem oficjalnej strony Jameson na Facebooku.

 

Jeśli nie udało się Wam zdążyć na krakowską premierę Pooki, to nic straconego. Już  1 czerwca, odbędzie się premiera w Warszawie. Start o godz. 18.00 w Hoppiness Beer & Food przy ul. Chmielnej 27/31. Też tam będziemy!

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie