Sztuczne słodziki mają fatalny wpływ na twój organizm
Fot: iStock

Sztuczne słodziki mają fatalny wpływ na twój organizm

Chcesz być zdrowszy? Zapomnij o „dietetycznych” napojach.
04.10.2018

Opublikowane w piśmie „Molecules” badanie na temat wpływu 6 sztucznych słodzików (aspartamu, sacharyny, sukralozy, neotamu, advantamu i acesulfamu K) na nasze zdrowie nie przynosi dobrych informacji dla fanów dietetycznej coli. Praca naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie i Uniwerytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze pokazuje, że sam brak kalorii w danym posiłku nie sprawi, że poczujemy się lepiej. Przeciwnie, słodziki działają toksycznie na florę bakteryjną naszych jelit.

Toksyczne słodziki 

Dzięki genetycznej modyfikacji bakterii E.coli naukowcy mogli zaobserwować reakcje, w jakie wchodzi ona z poszczególnymi składnikami. Okazało się, że bakterie jelitowe wchodzą w reakcję toksyczną ze słodzikami nawet przy stężeniu jednego miligrama na minilitr. Toksyny w mikrobiomie jelitowym - złożonym z dobrych bakterii, wspomagających poprawną pracę układu odpornościowego i cały metabolizm, a także prawidłowe funkcjonowanie mózgu – utrudniają pracę całej flory jelitowej, prowadząc w konsekwencji do wyniszczających chorób wątroby, schorzeń autoimmunologicznych czy cukrzycy. Między innymi.

Stary dobry cukier 

Co robić, gdy nasza miłość do gazowanych napojów „bez kalorii” jest zbyt mocna? Lekarze sugerują – wrócić do cukru, choć mocno go ograniczać. Nietrudno o znalezienie informacji na temat pozytywnych działań różnych składników, które po czasie okazują się szkodliwe. Jedno jest pewne: odrobina wątpliwości i krytycyzmu, w przeciwieństwie do raka jelit, nikogo jeszcze nie zabiła.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie