Zarezerwuj stolik w pierwszej podwodnej restauracji w Europie
Fot: Snohetta.com

Zarezerwuj stolik w pierwszej podwodnej restauracji w Europie

Podobnymi lokalami do tej pory mogły pochwalić się Malediwy i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Teraz przyszła pora na Norwegię.
11.10.2018

Firma architektoniczna Snohetta ma na swoim koncie wiele imponujących projektów. Nowojorskie Muzeum 11 września, odnowiona Biblioteka Aleksandryjska czy budynek opery w Oslo to tylko początek listy. Teraz można do niej dopisać kolejny budynek, który wzbudza duże zainteresowanie – pierwszą w Europie podwodną restaurację „Under”, znajdującą się na południowym wybrzeżu Norwegii, w gminie Lindesnes. Już dziś można rezerwować miejsca w lokalu, który otworzy się dla klientów wiosną 2019 roku. Sprawdźcie, co w nim znajdziecie.

Czytaj też: Miasto milionerów. Co warto zobaczyć w Oslo? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez NORWAY (@norge)


Okno na morze 

Położona 5 metrów pod poziomem morza restauracja oprócz niesamowitych widoków i bliskiego spotkania z podwodnym życiem będzie oferować bazujące na owocach morza i składnikach od lokalnych dostawców popisowe dania kuchni regionalnej, za które odpowiadać będzie Nicolai Ellitsgaard.  32-letni szef kuchni wcześniej pracował m.in. dla duńskiej Henne Kirkeby Kro (nagrodzonej dwiema gwiazdkami Michelina) i norweskiej Maltid.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nicolai Ellitsgaard (@ellitsgaard_under)


Europejski pionier 

W trzypiętrowym lokalu o grubych na metr, betonowych ścianach znajdzie się panoramiczne okno o długości ponad 10 metrów. Restauracja pomieści 100 osób  - rezerwacji dla grup mniejszych niż 9 osób od kilku dni można dokonać na tej stronie.

To pierwszy taki lokal w Europie, ale nie jedyny na świecie – inne znajdują się m.in. na Wyspach Palmowych w Dubaju (Ossiano) czy na Malediwach (5.8).

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie