Czy czeka nas świat bez alkoholu? Brytyjski naukowiec znalazł alternatywę
Fot: iStock

Czy czeka nas świat bez alkoholu? Brytyjski naukowiec znalazł alternatywę

Wg twórców Alcarelle może być początkiem rewolucji, która do 2050 roku wyeliminuje z rynku tradycyjne alkohole.
08.04.2019

20 maja Unia Europejska wprowadzi system Track and Trace, który umożliwi elektroniczne śledzenie każdej paczki papierosów, jaka opuści fabryki tytoniowe. Kolejne dyrektywy, które mają zostać wprowadzone w najbliższych latach, a także zmiany w sposobie produkcji sprawiają, że coraz łatwiej wyobrazić sobie świat bez dymka. A świat bez alkoholu? To dosyć odległa perspektywa, ale jak przekonuje brytyjski naukowiec David Nutt, wyeliminowanie tradycyjnych alkoholi może nastąpić jeszcze przed 2050 rokiem.

Przeczytaj też nasz artykuł o najciekawszych polskich winiarzach 

Syntetyczny alkohol może pojawić się na rynku w 2024 roku

Wszystko za sprawą opracowanej przez Nutta receptury na pozbawiony aldehydu alkohol - Alcarelle. Produkt jest efektem ponad trzydziestu lat pracy profesora Nutta, który jeszcze jako doktorant zaczął śnić utopijny sen o życiu bez kaca i w 1983 roku stworzył „antidotum na alkohol”. Specyfik okazał się posiadać zbyt wiele skutków ubocznych, by podbić świat, ale w listopadzie 2018 roku Nutt pozyskał środki, umożliwiające wprowadzenie na rynek „alcosynthu”. Dzięki nim molekuła przejdzie teraz fazę testów bezpieczeństwa, i - jak pisze „Independent” - może trafić do sprzedaży w ciągu najbliższych 5 lat.

Zalety i wady anty-alkoholu

Ci, którzy w alkoholu cenią walory smakowe, historię lub kunszt lokalnych producentów, nie będą zachwyceni Alcarellem – specyfik nie może pochwalić się najlepszym smakiem i należy spożywać go w połączeniu z innym napojem. Choć nie powoduje kaca i nie przyczynia się do osłabiania narządów wewnętrznych, jako pochodna benzodiazepin może zostać zakwalifikowany jako substancja psychoaktywna – a to jeszcze bardziej może utrudniać realizację wieloletniego marzenia Nutta.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie