Mirazur najlepszą restauracją świata wg magazynu Restaurant
Instagram/ restaurantmirazur

Mirazur najlepszą restauracją świata wg magazynu Restaurant

Wśród dotychczasowych zwycięzców rankingu znajdziemy takie sławy, jak kopenhaska Noma czy prowadzona przez Massimo Botturę Osteria Francescana.
28.06.2019

Znaczenie kulinarnych przewodników znamy wszyscy (a jeśli nie – zapraszamy do lektury). Jednak jeśli zastanawiacie się, gdzie można zjeść najlepiej na świecie, to trudno o jednoznaczne wyniki. W tym roku trzy gwiazdki Michelina zgarnęło aż 121 restauracji z całego świata, dlatego z pomocą przychodzą takie rankingi jak prestiżowa lista The World’s 50 Best Restaurant, przyznawana przez magazyn kulinarny Restaurant (i ponad 1000 współpracujących jurorów).  Po tytuł najlepszej restauracji na świecie sięgały w tym konkursie takie sławy, jak duńska Noma (czterokrotnie), hiszpańska El Bulli (pięciokrotnie) czy Osteria Francescana (triumf w 2016 i 2018 roku).

Ramen z komisu samochodowego doceniony przez przewodnik Michelin

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Restaurant Mirazur (@restaurantmirazur)

Europa rządzi w pierwszej dziesiątce 

W tym roku jurorzy wybrali najlepsze restauracje już po raz 18. Tym razem podwójnie triumfowała francuska Mirazur, sięgając po tytuł najlepszej restauracji w Europie i na świecie. Lokal z Menton na Lazurowym Wybrzeżu wyprzedził konkurentów wagi ciężkiej – wspomnianą już, powracającą po przerwie Nomę oraz Asador Etxebarri z Axpe w Hiszpanii. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Gaggan (Bangkok), Geranium (Kopenhaga), Central (Lima), Mugaritz (San Sebastian), Arpege (Paryż), Disfrutar (Barcelona) i Maido (Lima). Zapamiętajcie te nazwy, planując gastronomiczną wyprawę życia.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Worlds 50 Best Restaurants (@theworlds50best)

Docenieni za proekologiczność 

Poza głównym rankingiem przyznano też nagrody specjalne i indywidualne. Najlepszą szefową kuchni została 28-letnia Daniela Soto-Innes z nowojorskiej Cosme and Atla. Sami szefowie kuchni też wybrali w oddzielnym głosowaniu najlepszego szefa na świecie – Alaina Passarda z Arpege. Świat kulinarny nie zapomina też o docenieniu proekologicznych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju. Sustainable Restaurant Award 2019 otrzymał w tym roku Schloss Schauenstein ze szwajcarskiego Furstenau, restaruacja korzystająca w 100% z odnawialnych źródeł energii, wypalająca własną kawę, korzystająca z owoców i warzyw wyhodowanych przez pracowników i przygotowanego przez nich pieczywa.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznych zwycięzców znajdziecie na stronie konkursu.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie