Nie możecie przegapić tej animacji! Mike Judge pokazuje mniej znane oblicze country i funku
Fot: mat. promocyjne

Nie możecie przegapić tej animacji! Mike Judge pokazuje mniej znane oblicze country i funku

Twórca „Beavisa i Buttheada” w listopadzie wraca z drugim sezonem dokumentalnych „Opowieści z trasy”. Tym razem bohaterami serialu będą George Clinton i jego współpracownicy.
10.10.2018

Niektóre animacje „dla dorosłych” od kilku sezonów trzymają poziom nieosiągalny dla wielu twórców bardziej konwencjonalnych seriali. Piąty sezon „BoJacka Horsemana” to jedna z najciekawszych premier jesieni, przed nami też jeszcze co najmniej 70 nowych odcinków „Ricka i Morty’ego”. O koniunkturze na podobne produkcje sporo mówi też powrót Matta Groeninga: przygotowani dla Netfliksa „Rozczarowani” to pierwszy nowy serial twórcy „Simpsonów” od ponad 20 lat. „Nie ma jak w rodzinie”, „Big Mouth” czy „Castlevania” nie odbiegają poziomem od tych najgłośniejszych seriali, ale przy tak długiej liście łatwo przeoczyć prawdziwą perełkę – tak jak stało się w przypadku „Mike Judge przedstawia: Opowieści z trasy”.

Kokainowi kowboje

W pierwszym sezonie produkcji Cinemax (od niedawna dostępnym na HBO GO) Judge wykorzystuje technikę animacji rotoskopowej do opowiedzenia historii muzyki country. Podekscytowani? Jeśli nie bardzo – spokojnie, na tym polega cały urok serialu. Od pierwszych chwil twórcy nie kryją, że fascynacja brzmieniem Nashville nie jest niezbędna, by czerpać satysfakcję z opowiadanych historii. To raczej ten rodzaj „historii mówionej”, w której muzyka nie odgrywa kluczowej roli. Najważniejsze są osobiste wspomnienia członków ekip koncertowych, przyjaciół i… prawników poszczególnych muzyków.

A prawnicy byli im wyjątkowo potrzebni – niewiarygodne opowieści o wyczynach napędzanych kokainą kowbojów pełne są strzelanin, narkotyków, kłopotów z prawem i innych ekscesów, tak, że nawet zestawione z opowieściami o narodzinach punk rocka robią olbrzymie wrażenie. To historie zabawne, ale często też przesycone osobistymi dramatami, nałogami i złamanym sercem. A dzięki wykorzystaniu animacji zyskują emocjonalną złożoność i głębię – w każdym odcinku widać wyraziste przykłady na to, że ta technika została wykorzystana bardzo świadomie i w konkretnym celu. 

Clinton i LSD w drugim sezonie 

Animowany serial Judge’a, oprócz „Beavisa i Buttheada” znanego również m.in. z fabularnej „Idiokracji” czy animacji „Bobby kontra wapniaki”, został trochę przeoczony przez krytykę i jurorów prestiżowych nagród. I w sumie nic dziwnego – opowiada o country i został stworzony przez wyjątkowo zapracowanego twórcę, dla którego głównym polem aktywności wydaje się być obecnie praca nad kolejnymi sezonami „Doliny Krzemowej”. Ale kontynuacja "Opowieści z trasy", zapowiadana przez Cinemax na 2 listopada, może to zmienić - jej bohaterami będą bowiem James Brown, George Clinton i inne legendy funka. A to znaczy, że może być chyba tylko... dziwniej. 

Opublikowany przez Mike Judge Niedziela, 14 lutego 2016

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie