Biurowiec z drukarki

Biurowiec z drukarki

Niesamowity projekt prosto z Dubaju.
24.07.2015

Emiraty Arabskie znane są z bicia rekordów i innowacji architektonicznych. Od największych centrów handlowych, najwyższych wieżowców i sztucznych wysp po niespotykane formy i pierwszy na świecie siedmiogwiazdkowy hotel. Teraz do tej niesamowitej kolekcji dołączy budynek drukowany technologią 3D. Nie jest to jednak pierwsze wykorzystanie tej technologii w architekturze.

Projekt z Dubaju wyróżnia skala wykorzystania technologii w jakiej powstanie. Budynek będzie wydrukowany w stu procentach, zaczynając od bryły aż po wykończenie i meble przez sześciometrową drukarkę pracującą bezpośrednio na placu budowy. Realizacją pomysłu zajmie się firma WinSun Global z Szanghaju, która specjalizuje się w tego typu konstrukcjach. Na swoim koncie posiada już sześciopiętrowy budynek mieszkalny oraz willę, które skonstruowane zostały z wcześniej wydrukowanych prefabrykatów. Niemniej jednak, były one jedynie prezentacją możliwości firmy i nie są użytkowane.

Biurowiec, choć przestrzeń będzie służyć również do organizacji wystaw i wydarzeń kulturalnych, powstanie z inicjatywy Jego Wysokości Szejka Mohameda bin Rashida Al Maktouma, który w ramach Muzeum Przyszłości planuje budowę kilkunastu innowacyjnych projektów w całym Dubaju dzięki kolaboracji przemysłu, rządu, architektów i projektantów.

Drukowany budynek zajmie łączną powierzchnię 185 metrów kwadratowych, a ukończenie konstrukcji będzie trwało tylko kilka tygodni. Zastosowanie tej innowacyjnej technologii i materiałów takich jak specjalna mieszanka żelbetonowa czy kompozyt gipsu i włókna szklanego pozwolą zmniejszyć ilość odpadów i koszt robocizny nawet do sześćdziesięciu procent.

Tekst Damian Sawicki

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie