Lego Technic kończy 40 lat. I jest fajniejsze niż kiedykolwiek
Fot: Lego

Lego Technic kończy 40 lat. I jest fajniejsze niż kiedykolwiek

Klocki dla dzieci? O, nie. Zdecydowanie nie. Lego Technic to najfajniejsza zabawka, jaką może zafundować sobie mężczyzna. No dobra, może poza Ferrari i dobrym zegarkiem. Nie wierzysz?
28.05.2017

Zaczęło się dokładnie 40 lat temu. Wówczas, w 1977 roku, duńska firma Lego produkowała przede wszystkim zabawki. Produkty opuszczające fabrykę w Billund były wprawdzie pomysłowe, ale mogły stanowić wyzwanie jedynie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Klocki pozwalały budować to, co dyktowała wyobraźnia, ale zarazem liczba rozwiązań była ograniczona z powodu brak części ruchomych. Jeśli miałeś czas i wyobraźnię, mogłeś tworzyć budynki, ale na przykład o pojazdach z ruchomymi elementami nie miałeś co myśleć.

 

 

W połowie lat 70. XX wieku roku dwa projektanci zatrudnieni w duńskiej firmie, Jan Ryaa i Erik Bach, zaczęli eksperymentować z klasycznymi klockami Lego. Ich celem było wymyślenie zaawansowanych modeli zbudowanych między innymi z ruchomych elementów takich jak choćby kółka zębate. Dzięki tym panom już wkrótce klocki LEGO miały stać się czymś więcej niż tylko kreatywną zabawką. Miały stać się zabawką mechaniczną. 

 

Eksperymenty trwały wiele miesięcy. W 1977 roku wybrano, zbudowano i przekazano do produkcji pierwsze modele LEGO Technic. Były to zestawy "samochód" i "traktor". To dzisiaj modele historyczne. Rok później dołączył do nich zestaw "helikopter". Reszta jest, jak mawiają niektórzy, historią. W ten sposób zadebiutował koncept bez którego dzisiaj trudno wyobrazić sobie ofertę firmy LEGO.

 

 

 

Zestawy z 1977 roku wyglądają dzisiaj dość archaicznie, ale rozwiązania zastosowane w serii Technic nie zmieniły się do dzisiaj. Nadal chodzi o danie użytkownikom możliwości budowania urządzeń mechanicznych, zmianom uległ jedynie stopień skomplikowania tych konstrukcji. Współczesne produkty z serii Lego Technic to zaawansowane konstrukcje składające się, jak w przypadku zestawu Lego Porsche, z ponad 2700 części! 

 

Projektantom duńskiej firmy udała się przy okazji rzecz niezwykła - stworzyli produkt, którym z rozkoszą bawią się dorośli mężczyźni, dla których klocki powinny stanowić infantylną rozrywkę. Lego oczywiście umiejętnie to wykorzystuje, a my, mężczyźni, chętnie dajemy się wykorzystywać, jesteśmy wręcz szczęśliwi z tego powodu. Bowiem w serii Technic pojawiają się pererłki obok których naprawdę nie sposób przejść obojętnie, bez względu na to czy masz lat 15 czy 55. Przykłady można mnożyć - oprócz wspomnianego już Porsche 911 GT3 RS, w serii pojawiły się między innymi tak niezwykłe zestawy jak kultowy motocykl BMW R1200 GS Adventure, gigantyczna koparka odkrywkowa, model samochodu Ferrari Enzo czy ogromna ciężarówka Mercedesa.

 

 

Czterdziestolecie Lego Technic to okazja do tego, by pokazać nowe zestawy, ale też by nawiązać do tych, od których rozpoczęła się popularność tej serii. Fajniejsze jest jednak coś innego - projektanci firmy stworzyli specjalny projekt pojazdu przypominającego wyglądem pierwszy zestaw Lego Technic z 1977 roku. Bonusowy model można zbudować wykorzystując części z trzech zestawów będących obecnie w sprzedaży.

 

Dla kolekcjonerów to wielka gratka, a takich w gronie dorosłych użytkowników LEGO, nie brakuje. Rzadkie zestawy kosztują ogromne pieniądze, ceny nierzadko osiągają tysiąc dolarów. Modele z jubileuszowej serii Lego Technic też z pewnością będą jedynie zyskiwać na wartości. Jeśli więc kiedykolwiek przyszło ci do głowy, żeby zostać kolekcjonerem, to jest ten właściwy moment.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie