Dot – smartwatch posługujący się językiem Braille'a

Dot – smartwatch posługujący się językiem Braille'a

Nowe technologie to nie tylko gadżety uprzyjemniające życie. Czasem przy ich pomocy można także czyjeś życie zmienić.
24.08.2015

Zastanawialiście się kiedyś, jak radzą sobie osoby niewidzące? To za pomocą oczu przyswajamy większość informacji o otaczającym nas świecie, jedynie posiłkując się pozostałymi zmysłami. Oznacza to, że niewidomym bardzo ciężko jest podążać w głównym nurcie, co często skutkuje ich wyobcowaniem z życia społecznego.

 

Grupa Koreańczyków, studiujących razem na University of Washington, postanowiła zająć się tym problemem. Założyli start-up Dot, a ich pierwszym produktem jest smartwatch przeznaczony właśnie dla osób niewidomych.

 

Inteligentny zegarek posiada pełną funkcjonalność innych tego typu urządzeń, jednak zamiast standardowego wyświetlacza, posługuje się kilkudziesięcioma punkcikami, przekazującymi informacje w języku Braille'a. Jedno ładowanie pozwala na dziesięć godzin pracy. Ponadto, Dot może służyć jako czytnik e-booków.

 

Jak zauważa pomysłodawca projektu, Eric Ju Yoon Kim, 90% osób niewidomych, nie widzi od urodzenia, przez co większość spośród nich nie zna języka Braille'a. Dot ma to zmienić, umożliwiając im także naukę, dzięki czemu będą mogli w pełni wykorzystać możliwości smartwatcha, który w sprzedaży pojawi się już pod koniec roku. Cena to około 300 dolarów.

W gruncie rzeczy, jeśli przeczytałeś ten tekst, Dot nie jest Ci potrzebny, ale może wiedząc o jego istnieniu, będziesz mógł pomóc niewidzącym znajomym?

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie