Jak powinno się dbać o baterię w smartfonie?
fot. iStock

Jak powinno się dbać o baterię w smartfonie?

Najprawdopodobniej robicie to źle.
03.01.2018

Problem zbyt szybko rozładowujących się baterii w smartfonach prędzej czy później dotyka praktycznie każdego. Duża w tym „zasługa” producentów owych urządzeń, ale również – niestety – ich użytkowników. Jak się bowiem okazuje, ogromna większość ludzi obchodzi się ze swoimi smartfonami w sposób, który skutecznie obniża żywotność zasilających je akumulatorów.


Jak zatem powinniśmy dbać o baterie w smartfonach, aby służyły nam jak najdłużej? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła firma Cadex, która zajmuje się głównie tematyką baterii. Oto co powinniśmy robić (i czego nie robić), żeby akumulatory działały jak najlepiej i jak najdłużej.


Doładowywać telefon tak często, jak to możliwe


Częste ładowanie baterii – nawet przez kilka minut – w żadnym wypadku jej nie szkodzi. Wręcz przeciwnie – może wydłużyć jej życie.


Nie rozładowywać baterii do zera


Czasy formowania (bądź jak kto woli „formatowania”) baterii w telefonach już dawno minęły. Ogniwom znajdującym się we współczesnych smartfonach całkowite rozładowanie bardzo szkodzi.


Starać się trzymać poziom naładowania baterii pomiędzy 65 a 75%


Akumulatory litowo-jonowe najdłużej zachowują całkowitą sprawność, gdy poziom ich naładowania wynosi pomiędzy 65 a 75%. Nie jest to co prawda zbyt praktyczne, ale cóż – przynajmniej wiecie, jak w tym przypadku wygląda ideał! Jeśli nie jesteście w stanie utrzymać takiego poziomu (a pewnie nie jesteście), starajcie mieć naładowany telefon w 25-75%.


Nie ładować baterii na maksa. I nie zostawiać telefonu podłączonego do ładowarki przez noc


Jak się okazuje, ładowanie baterii do poziomu 100 procent nie jest dobrym pomysłem. Zdaniem ekspertów ze wspomnianej firmy akumulatory litowo jonowe działają krócej, gdy są często ładowane na maksa. Co za tym idzie – lepiej nie zostawiać ich podłączonych do ładowarki przez noc.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie