Smartfon zamiast portfela, czyli korzyści płynące z przelewów na telefon
fot. materiały prasowe

Smartfon zamiast portfela, czyli korzyści płynące z przelewów na telefon

Czy portfel może zostać zastąpiony przez smartfon? Bez obu tych elementów ciężko nam sobie wyobrazić codziennie funkcjonowanie, ale nie oznacza to, że portfel musimy mieć zawsze przy sobie.
28.08.2018

Przelewy mobilne, czyli portfel w smartfonie

W 2017 roku aż 37% Polaków postawiło na płatności mobilne. W przypadku osób przed 24. rokiem odsetek ten przekroczył już 50%. Cenimy sobie wygodę, czas i bezpieczeństwo. Skoro sami jesteśmy coraz bardziej mobilni, wymagamy tego również od naszego banku. Przeszłością stają się wizyty w banku czy przelewy zlecane na poczcie, a ten sam trend wkrótce spotka bankowość internetową wykonywaną z poziomu komputera.

Po co tracić czas, skoro z pomocą smartfona możemy zrobić zakupy przez internet, zapłacić w sklepie, restauracji, zająć się rachunkami, a gdy konieczna okaże się gotówka – pobrać ją z bankomatu? Dziś coraz trudniej wyobrazić sobie życie bez smartfona, który jest naszym komunikatorem, kalendarzem, telewizorem, odtwarzaczem muzyki i bankiem. Za to coraz łatwiej obyć się bez portfela i karty płatniczej. Te ostatnie warto zostawić w domu przynajmniej w kilku sytuacjach.

Kiedy warto zostawić portfel w domu?

Portfel stanowi zbędny ciężar i niewygodę z pewnością w trakcie aktywności fizycznej. Telefon, który z powodzeniem zastąpi go podczas wyprawy ze znajomymi, możemy przecież przypiąć do ramienia lub przytwierdzić do rowerowej kierownicy. Podobnie dzieje się w przypadku wyjścia do klubu lub na koncert, gdzie schowany w kieszeni portfel niepotrzebnie krępuje ruchy, a w trakcie tańca może się z niej wysunąć.

Z kolei podczas wakacji spędzanych w modnym kurorcie, w czasie wieczornego spaceru na pełnym przechodniów deptaku, nawet jeśli nie wysunie się nam z kieszeni, pomóc może sprawna dłoń specjalisty od drobnych kradzieży. Na szczęście, rozwój bankowości mobilnej sprawia, że współczesne rozwiązania pozwalają nam świadomie zrezygnować z gotówki i karty w coraz większej liczbie sytuacji. I nie chodzi jedynie o przystosowanie terminali płatniczych do bankowości mobilnej.

Bez portfela, bez karty, bez numerów rachunków… Przelewy na numer telefonu

Jednym z ciekawszych i bardzo użytecznych udogodnień są przelewy na numer telefonu BLIK. Narzędzie zostało wdrożone przez 6 dużych polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Przelew na numer telefonu trafia do odbiorcy natychmiast (między różnymi bankami przez 7 dni w tygodniu) i nie wymaga od nas zapamiętywania ani zapisywania numeru rachunku. Wystarczy skorzystać z bankowej aplikacji mobilnej i wpisać numer telefonu odbiorcy lub wybrać go spośród swoich kontaktów, wpisać kwotę, którą chce się wysłać oraz zatwierdzić swoim PINem.

W ten sposób portfel staje się zbędny, gdy wybieramy się na przykład na kolację, piknik czy spacer z przyjaciółmi. Dość z kłopotliwym rozliczaniem rachunków w restauracji lub pubie. Wystarczy kilka kliknięć, by rozliczenie trafiło co do grosza do znajomego bez kłopotliwego przeszukiwania portfela w poszukiwaniu odpowiednich nominałów.

Advertisement

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie