Po co japoński miliarder chce zabrać kilku malarzy w podróż kosmiczną?
Fot: twitter.com/yousuck2020

Po co japoński miliarder chce zabrać kilku malarzy w podróż kosmiczną?

Nie bez znaczenia pozostaje pytanie - co ma z tym wszystkim wspólnego Elon Musk?
20.09.2018

2023 rok – to planowana data pierwszego komercyjnego lotu dookoła Księżyca, który ma zorganizować firma Elona Muska SpaceX. Pierwszym pasażerem ma zostać japoński miliarder Yusaku Maezawa, który już wykupił miejsca na pokładzie kosmicznej maszyny – i to nie tylko dla siebie. 

E-commerce i sztuka wysoka 

Maezawa to potentat handlu internetowego, założyciel modowego portalu zozo.com, którego majątek wyceniany jest na 2,3 miliarda dolarów (daje mu to 14. miejsce na liście najbogatszych Japończyków). 42-latek jest również znanym i uznanym kolekcjonerem sztuki – w jego prywatnych zbiorach znajdują się dzieła artystów takich jak Pablo Picasso, Andy Warhol czy Jean-Michel Basquiat (obraz tego ostatniego Maezawa kupił w zeszłym roku za 110 mln dolarów). 

I właśnie ze sztuką związani będą pozostali pasażerowie, dla których Japończyk wykupił pozostałe miejsca na pokładzie maszyny SpaceX. Miliarder chce zabrać ze sobą od sześciu do ośmiu malarzy, fotografów, muzyków, reżyserów filmowych, projektantów mody czy architektów, którzy po powrocie z kosmicznego wojażu mieliby stworzyć „coś pięknego”. Inspiracją miałby być właśnie Księżyc i przestrzeń kosmiczna. 

Miłość do sztuki? Raczej inwestycja 

Musk niestety nie zdradził, ile konkretnie Maezawa zapłacił za miejsca na pokładzie promu kosmicznego SpaceX, ale z pewnością była to niebagatelna suma. Tyle że kto wie, czy ta podróż nie zwróci się Japończykowi z nawiązką, bo nie chce nam się wierzyć, że miliarder nie będzie chciał mieć udziału w zyskach z dzieł wytworzonych przez jego współpasażerów. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie