Wraca najpopularniejszy odtwarzacz ery plików MP3. Nowy właściciel ma pomysł na Winampa
Fot: iStock

Wraca najpopularniejszy odtwarzacz ery plików MP3. Nowy właściciel ma pomysł na Winampa

Ciekawe, czy przyjdzie też pora na reaktywację Myspace’a.
16.10.2018

Winamp, kultowy odtwarzacz przełomu wieków i zarazem symbol epoki plików MP3, wróci w odświeżonej wersji po kilkuletniej przerwie – poinformował portal TechCrunch. Alexandre Saboundjian, szef Radionomy, belgijskiej platformy, która w 2014 roku odkupiła odpowiadającą za odtwarzacz fimę Nullsoft od AOL, zapowiedział, że Winamp 6 zostanie opublikowany w 2019 roku. Ci, którzy chcieliby sprawdzić, jak żyło się w czasach sprzed Spotify i iTunes, mogą być rozczarowani – nowy Winamp będzie nowocześniejszy i wielofunkcyjny, i będzie umożliwiał m.in. korzystanie z podcastów i streamingu rozgłośni radiowych online.

Prawie jak Spotify

Ostatnia aktualizacja programu miała miejsce w 2013 roku, ale zdziwiłby się ten, kto obstawiał, że przez brak nowych wersji i streamingową konkurencję liczba użytkowników Winampa spadła do poziomu błędu statystycznego. Z odtwarzacza korzysta wciąż 100 milionów osób, głównie spoza Stanów Zjednoczonych. Jeśli zestawimy to z liczbą użytkowników Spotify (180 milionów w lipcu 2018), to relaunch Winampa można uznać za naprawdę duże wydarzenie w świecie nowych technologii.

Kombajn audio sposobem na konkurencję

Dziś, inaczej niż 20 lat temu, konkurencja jest spora, ale jak zapowiada Saboundjian, Winamp ma zmienić się w prawdziwy multimedialny kombajn, łączący odtwarzanie playlist, biblioteki Google Music, audiobooków z Audible i innych formatów audio w jedno „doświadczenie”. Czekamy na efekty, i na dalszą falę sentymentalnych powrotów sprzed dekady lub dwóch – nie tylko w świecie muzyki pop. W końcu Winamp czy Myspace, nawet jeśli dziś wydają się nieco archaiczne, stanowią dobre przypomnienie o czasach, kiedy wyciek danych osobowych czy handlowanie informacjami poufnymi nie były tak popularne, a technologicznym problemem była optymalizacja skórki w odtwarzaczu MP3. Całkiem niezły pretekst do wspominek.  

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie