Chińczycy przeprowadzili pierwsze eksperymenty biotechniczne na powierzchni Księżyca
Fot: Starstock

Chińczycy przeprowadzili pierwsze eksperymenty biotechniczne na powierzchni Księżyca

Następne cele chińskiego programu kosmicznego zakładają wysłanie sondy na Marsa, a w dalszej przyszłości - budowę kolonii na Księżycu przy pomocy drukarek 3D.
16.01.2019

Naukowcom z chińskiego Chongqing University udało się przeprowadzić pierwsze eksperymenty przy użyciu zaprojektowanych przez nich księżycowych mini-biosfer – poinformował wczoraj nadzorujący badania Xie Gengxin. To jeden z efektów pracy sondy Chang’e-4 (nazwanej tak na cześć chińskiej bogini księżyca), która 3 stycznia jako pierwsza w historii wylądowała na niewidocznej stronie Księżyca. Misja uznawana jest za ważny krok Chin w kierunku pozycji kosmicznego supermocarstwa.

Czytaj też: Złoża odkryte na japońskiej wyspie mogą zmienić rynek elektroniki 

Sukcesy bawełny 

W szesnastocentymetrowych pojemnikach, przypominających wiadra wypełnione powietrzem, wodą i ziemią znalazły się nasiona bawełny, ziemniaków i rzepaku, a także jaja muszki owocówki oraz drożdże. Obrazy przekazane przez sondę pokazują, że bawełna wykiełkowała błyskawicznie. Kolejne misje Chang’e – oprócz piątej, która wystartuje w tym roku, szefowie chińskiego programu kosmicznego zapowiadają co najmniej 3 kolejne – będą miały na celu sprowadzenie kolejnych próbek z powierzchni Księżyca, w tym m.in. z księżycowego bieguna południowego.

(Zdjęcie z sondy/ Starstock) 

Księżycowe domy z drukarek 3D 

Oprócz szeroko zakrojonych testów (sonda Change’e-4 wyposażona jest w sprzęt pozwalający na zbadanie środowiska na księżycu, promieniowania kosmicznego czy wpływu wiatru słonecznego na powierzchnię ziemskiego satelity) i kolejnych misji Chińczycy planują też jeszcze bardziej spektakularny projekt – budowę kolonii na Księżycu z użyciem drukarek 3D. Być może już w przyszłym roku wystartuje też misja na Marsa. Przypominamy, że do tej pory Chińczycy mają już mieć własny księżyc - nic dziwnego, że dalsza eksploracja odległego o ponad 380 tys. km oryginału może wydawać się już nie aż tak pociągająca. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie