Kasety sprzedają się coraz lepiej dzięki… Britney Spears i Guns N' Roses
iStock

Kasety sprzedają się coraz lepiej dzięki… Britney Spears i Guns N' Roses

Czas na odgrzebanie przykurzonych walkmanów.
21.01.2019

„Kompakty powoli dogorywają. Kasety, choć znów zaczęły się ukazywać, są cokolwiek toporne. Co innego winyle. Nowości na tym nośniku wydaje dziś każdy szanujący się artysta.” – pisał w naszym przewodniku po nowych symbolach statusu Michał Zaczyński. I faktycznie, choć to winyle pozostają wyznacznikiem prestiżu wśród melomanów, to ogłoszenie śmierci kasety, która w 2011 roku zniknęła nawet ze Słownika Oxfordzkiego okazało się wyjątkowo przedwczesne. Pokazują to zaprezentowane przez Nielsen Music wyniki sprzedaży kaset w USA, gdzie kultowy nośnik znów odnotował spory wzrost – tym razem o 23%. I choć nieco ponad 200 tys. egzemplarzy nie robi wrażenia przy 246 milionach w 1994 roku, to nie da się nie zauważyć, że „toporny” format wraca do łask.

Czytaj też: Jak wygląda praca w wytwórni płytowej Jacka White'a? 

Strażnicy Galatyki znów triumfują

Już drugi rok z rzędu najlepiej sprzedawały się kasety ze ścieżką dźwiękową do „Strażników Galatyki”. W 2018 roku na podium wskoczył też album „Trench” duetu Twenty One Pilots, a w pierwszej dziesiątce znalazło się też miejsce dla obchodzącego kilka dni temu dwudzieste urodziny debiutu Britney Spears oraz „Appetite for Destruction” Guns N' Roses. Zestawienie uzupełniają Elvis Presley, Metallica, Wu-Tang Clan i ścieżka dźwiękowa do „Stranger Things”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PAPER PLANE (@paperplanemtl)

Sukces małych labeli

Po format sięgają małe, niezależne labele, popularnością cieszą się też albumy, które już w chwili wydania były poznawane w dużej mierze na kasetach (jak w przypadku Guns N' Roses czy ubiegłorocznych sukcesów "Nevermind" Nirvany i "Purple Reign" Prince'a). Słuchacze chętnie sięgają też po Britney Spears czy "The Eminem Show", czyli albumy wydane w momencie swoistego przesilenia, tuż przed wybuchem popularności formatu mp3. Wyniki Nielsena pokazują pewną tendencję, tymczasem konkretne tytuły udowadniają wszechstronność kasetowej reaktywacji. Czy to najwyższa pora na odkurzenie starych walkmanów?

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie