Reklama

Nigdy nie pij wody z ponownie napełnionej plastikowej butelki

To praktyczne, ale rezygnacja wyjdzie ci na zdrowie.

Nigdy nie pij wody z ponownie napełnionej plastikowej butelki Fot. Istock
Tagi: zdrowie
Reklama

Zazwyczaj czujemy się lepiej, napełniając opróżnioną butelkę po wodzie. W końcu nie biegniemy do sklepu po nową i w ten niewielki sposób chronimy środowisko naturalne. Okazuje się jednak, że ponownie wykorzystywane w domowych warunkach plastikowe pojemniki to siedlisko zarazków liczebnością odpowiadających tym w toalecie. W końcu raczej ich nie czyścimy. Co najwyżej płuczemy.

 

Zobacz także: Stewardessa radzi, czego nigdy nie pić w samolocie 

 

Twórcy TreadmillReviews.net przyjrzeli się butelkom, których sportowiec używał przez tydzień. Okazało się, że w najbardziej zanieczyszczonej z nich średnio na centymetr kwadratowy przypadało aż 900 tys. różnych drobnoustrojów. Słowem, było ich więcej niż na standardowej desce klozetowej. Okazało się również, że ponad 60% z tych zarazków byłoby zdolnych do wywołania choroby.

 

To jednak nie wszystko. Pomijając niehigieniczność ponownego wykorzystania plastikowej butelki, Good Housekeeping zwraca uwagę na składniki chemiczne plastiku uwalniające się na skutek regularnego używania pojemnika.

 

 

Po wypiciu wody z butelki najbezpieczniej jest wyrzucić ją do odpowiedniego kontenera segregacji odpadów. A jeśli już musimy ponownie z niej skorzystać, specjaliści sugerują wybór plastiku, w którego składzie nie ma BPA (zaburza gospodarkę hormonalną) i unikanie wlewania do butelki gorących płynów. Wysoka temperatura jeszcze szybciej uwalnia z opakowania szkodliwe składniki chemiczne.  

 

Artykuł ukazał się na stronie brytyjskiego wydania Esquire.

Jedzenie, którego nie tykają dietetycy

Hot dog - przetworzone mięso i...

1/7

Hot dog - przetworzone mięso i duża dawka sodu
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Reklama

Inne artykuły

Reklama