10 miejsc, które nie pozwolą o sobie zapomnieć

10 miejsc, które nie pozwolą o sobie zapomnieć

Budynki Gaudiego czy Most Rialto? Nuda. Znaleźliśmy miejsca, które zdecydowanie głębiej zapadają w pamięć.
16.09.2015

Pocztówkowe widoczki i fotki spod palmy mogą się znudzić każdemu. Szukasz prawdziwych wrażeń, a nie kolejnych miejsc, z których przywieziesz piękne zdjęcia na Facebooka czy Instagram? Oto najciekawsze kierunki. Są niebezpieczne – zgadza się, są trudno dostępne – poniekąd również, ale to przecież jest właśnie najbardziej pociągające.

1. Wrota Piekieł, Turkmenistan

Nazwa brzmi złowieszczo. Ale też najlepiej opisuje to miejsce. Wrota Piekieł to ogromny, ziejący ogniem krater, który płonie już od blisko 50 lat. Ciekawa jest sama historia jego powstania – w latach 70. radzieccy geologowie prowadzili tutaj odwierty i uszkodzili przez przypadek podłoże, doprowadzając do wycieku gazu. Podjęto decyzję, że najlepszym rozwiązaniem będzie podłożenie ognia, aby ograniczyć emisję oparów. Tylko okazało się, że jest to jedno z największych na świecie złoży gazu. Płonie do dziś - już od kilkudziesięciu lat. Tym, co bez wątpienia dodaje smaczku tej wyprawie, to fakt, że Turkmenistan jest jednym z najbardziej zamkniętych i niedostępnych krajów na świecie.

 

2. Ścieżka Króla, Hiszpania

Coś dla miłośników wspinaczki. W parku Desfiladero de los Gaitanes w Maladze znajduje się jeden z najtrudniejszych szlaków na świecie. Ścieżka Króla ciągnie się wzdłuż pionowych ścian wapiennego wąwozu. Została wydrążona ponad 100 lat temu podczas budowy zapory wodnej. Po opuszczeniu przez ekipę szybko stała legendarną atrakcją, i, chociaż nielegalną, to przyciągającą coraz więcej amatorów wspinaczki – zresztą z hiszpańskim królem na czele. W tym roku Ścieżka została odnowiona i na nowo otwarta.

 

3. Diabelski basen, Zambia

Wyobrażasz sobie kąpiel na szczycie wodospadu? A może masz ochotę spróbować? Polecamy Diabelski basen, najprawdopodobniej najbardziej przerażający „akwen” na świecie. Znajduje się na szczycie ponad 100-metrowego Wodospadu Wiktorii. Do odwiedzenia pomiędzy wrześniem a grudniem, kiedy nurt staje się trochę słabszy. Mocne doznania w cenie.

 

4. Trolltunga, Norwegia

Jesteś przygotowany na najbardziej spektakularny widok na Ziemi? Takich chwil, jak na Trolltunga, czyli Języku Trolla, nie przeżyjesz nigdzie indziej. Pod nazwą kryje się skalna półka, zawieszona nad jeziorem Ringedalsvatnet, która w najwęższym punkcie ma jedynie kilkadziesiąt centymetrów. Niezwykła formacja została ukształtowana przez lodowiec. Ci, którzy chcą odwiedzić to miejsce, muszą liczyć się z kilkugodzinną wędrówką na szczyt – ale najwyraźniej warto, skoro wiele osób przyjeżdża do Norwegii tylko po to, by zobaczyć to miejsce.

 

5. Casa del Arbol, Ekwador

Casa dek Arbol oznacza „domek na drzewie” – brzmi niewinnie, ale to tylko pozory. Bo co powiesz na domek na drzewie… zawieszony nad przepaścią? A to jeszcze nie wszystko – najodważniejsi mogą skorzystać z tutejszej huśtawki i pobujać się nad urwiskiem bez żadnego zabezpieczenia. Ryzykowne, ale możesz być pewien, że nie zapomnisz tego do końca życia. To jak, wyruszasz do Banos?

 

6. Hua Shan, Chiny

Wyobraź sobie ekstremalnie wąską i stromą ścieżkę, która nad skalnym urwiskiem prowadzi na szczyt góry o wysokości przeszło 2100 metrów, a niejednokrotnie przebiega przez pojedyncze drewniane deski zawieszone na głazach… Taką drogę od XII wieku pokonywali chińscy mnisi, wędrujący do położonej na szczycie Hua Shan świątyni. Masz ochotę się z nią zmierzyć? Przygotuj się na spacer po krawędzi bez żadnych barierek – ale już sam niesamowity widok ze szczytu jest tego wart.

 

7. Nurkowanie z rekinami, Australia

Tradycyjne nurkowanie jest już nudne? To może nurkowanie w klatkach? Z żarłaczami białymi? Tego dość nietypowego sportu możesz spróbować na australijskich Wyspach Neptuna. Uprasza się tylko, by nie próbować głaskać…zwierzątek.

 

8. Mendenhall, Alaska

Lodowiec Mendenhall to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy lubią pokonywać własne ograniczenia. Najpiękniejsza część tego miejsca to lodowe jaskinie, do których dostęp nie należy do najprostszych – wymaga wielogodzinnej wędrówki. Pierwszy etap pokonuje się kajakiem, a potem czeka jeszcze wspinaczka po samym lodowcu.

 

9. Droga śmierci, Boliwia

Trasa łącząca La Paz i Coroico w Boliwii to zdecydowanie najniebezpieczniejsza droga na świecie, a ta specyficzna renoma zyskała nawet oficjalne potwierdzenie. Faktycznie, jest wąska i miejscami bardzo stroma, a podróżnych przez upadkiem w przepaść nie chronią żadne barierki. Dlaczego mimo to warto się tu wypuścić? Dla niesamowitych widoków i fantastycznej trasy rowerowej!

 

10. Klify Moheru

W poszukiwaniu naprawdę niebezpiecznych, a jednocześnie niemożliwie pięknych miejsc nie musisz zapuszczać się na koniec świata. Najlepszy przykład – Klify Moheru w Irlandii. Słyną ze swojego uroku, ale jednocześnie wymagają wielkiej ostrożności. Skalne urwiska opadające stromo ku morzu nie są w żaden sposób zabezpieczone, a by podejść do krawędzi, trzeba nie tylko odwagi, ale też siły ze względu na porywisty wiatr.


Materiał powstał we współpracy z portalem FRU.PL, na którym znajdziesz najtańsze bilety lotnicze oraz najlepsze hotele (w pakietach City Break).

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie