Najpiękniejsze trasy kolejowe świata
Fot: iStock

Najpiękniejsze trasy kolejowe świata

Trudno odmówić uroku widokom z okien Pendolino na Centralnej Magistrali Kolejowej. Jednak na świecie są piękniejsze trasy, które można pokonać pociągiem.
28.02.2019

Przez Bałkany

Trasa: Bar - Belgrad

Bałkany w pigułce – zaczyna się nad pięknym Adriatykiem, przedziera przez Góry Dynarskie, aby dotrzeć do największej metropolii w regionie. Wybudowanie tego górskiego, kolejowego szlaku, łączącego stolicę ówczesnej Jugosławii z portem w Barze było chlubą titowskiej propagandy sukcesu. Jest czym się chwalić – na 476-kilometrowej trasie pokonujemy 254 tunele i 435 mostów, z czego różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi prawie 1000 metrów. Widoki nie mają sobie równych.

Flamsbana

Trasa: Myrdal – Flam

Jest odnogą jednego z głównych szlaków w kraju łączącego Oslo z Bergen. Najpiękniejsza trasa całej Skandynawii, choć liczy sobie zaledwie 20 km. Pomimo stosunkowo krótkiego dystansu na brak atrakcji nie powinnismy narzekać. Podróż rozpoczyna się w leżącej na wysokości około 900 metrów górskiej miejscowości Myrdal i prowadzi do położonego nad fiordem Aurlandsfjord Flamu. Po drodze multum atrakcji: strome kaskady wodospadów (co ciekawe, jeden z nich jest źródłem energii dla pociągów na tej trasie), wąwozy, niezwykle zielone łąki i hale.

Empire Builder

Trasa: Chicago – Seattle

Najsłynniejsza trasa kolejowa w Stanach Zjednoczonych. W 46 godzin możemy pokonać liczący prawie 3600 kilometrów dystans pomiędzy Chicago, a położonym na przeciwnym krańcu kontynentu Seattle. Nazwa pociągu jest hołdem dla Jamesa Jerome'a Hilla. Ten amerykański magnat kolejowy marzył o połączeniu wschodnich terytoriów USA z Pacyfikiem. Wielkimi nakładami finansowymi udało mu się tego dokonać. Trasa przebiega przez siedem stanów, prerię, dorzecze Mississipi, pasma gór Skalistych i Kaskadowych oraz Park Narodowy Glacier. Rozkład jazdy jest tak zaprojektowany, aby pociąg pokonywał atrakcyjne widokowo tereny w ciągu dnia.

 

Glacier Express

Trasa: St. Moritz – Zermatt

Wbrew swojej nazwie – wcale nie należy do najszybszych. Wręcz przeciwnie – nazywany jest najwolniejszym ekspresem w Europie. Jednak mało która trasa kolejowa zasłużyła na wpisanie na listę UNESCO. Glacier Express ma przeszklone wszystkie wagony – można podziwiać nietkniętą przyrodę Szwajcarskiego Parku Narodowego, zobaczyć „górę gór” Matternhorn oraz trzeci najwyższy szczyt Alp – Dom de Mischabel. Podróż trwa około siedmiu godzin. Pociąg mija 300 mostów i wspina się na wysokość ponad 2000 metrów nad poziomem morza.

 

Blue Train

Trasa: Kapsztad – Pretoria

To nie tylko możliwość wyjątkowej podróży w przestrzeni, ale też jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie. Bowiem luksusowy Blue Train do złudzenia przypomina europejski Orient Express, a jego elegancki wystrój przenosi nas w atmosferę czasów kolonialnych. Blue Train można określić jako pięciogwiazdkowy hotel na szynach. Oferowane są w nim dwa rodzaje pokojów w kategorii deluxe. Tańsze wyposażono w jedno podwójne łóżko lub dwa pojedyncze i łazienkę z prysznicem, droższe posiadają łazienkę z wanną. Dodatkową atrakcją podróży jest specjalny ostatni, widokowy wagon pociągu, który został zaprojektowany tak, aby pasażerowie mogli bez przeszkód podziwiać afrykańskie krajobrazy. Pokonanie trasy z Kapsztadu do Pretorii (1600 km) zajmuje 28 godzin.

 

Kolej transandyjska

Trasa: Lima  - Huancayo

Tę drugą (po tybetańskiej) najwyżej położoną linię kolejową świata śmiało można nazwać cudem techniki. Dzieło polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego to niezwykłe przedsięwzięcie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że powstało jeszcze w XIX wieku. Podróż zaczynamy na zabytkowym, secesyjnym dworcu Desamparados w Limie, skąd udajemy się w 360-kilometrową trasę, osiągając wysokość 4750 metrów nad poziomem morza. Cała podróż trwa dokładnie 12 godzin. Linia obecnie wykorzystywana jest wyłącznie w celach turystycznych, a pociągi kursują zaledwie przez kilka dni w miesiącu.

 

Przez Cejlon

Trasa: Colombo – Candy

Podróż pociągiem to najlepszy sposób, aby poznać prawdziwe oblicze Sri Lanki. Trasa ze stolicy kraju, Colombo, do Kandy – jednego z największych miast na wyspie – należy do najpiękniejszych na świecie. To, co ją wyróżnia to przede wszystkim bogactwo i różnorodność krajobrazów – pola herbaciane, pola ryżowe, lasy bambusowe, góry oraz oczywiście bujna roślinność. Co więcej – samo miasto Kandy, wpisane w całości na listę UNESCO dostarcza wielu wrażeń -  znajdziemy tu popularny ogród botaniczny, tradycyjne targowiska oraz świątynię Buddy, gdzie przechowywany jest jego ząb.


Zugspitzbahn

Trasa: Garmisch Partenkirchen – lodowiec Zugspitze

Trasa łącząca popularny kurort narciarski Garmisch Partenkirchen z lodowcem pod najwyższym szczytem w Niemczech – Zugspitze. Trasa ta to nie tylko wspaniałe alpejskie widoki, to również techniczny majstersztyk. Pociąg nie tylko pokonuje ogromne różnice wysokości, ale wyposażony jest w specjalne zębate koło, które aktywuje się automatycznie przy stromych odcinkach, Co więcej, stacja końcowa znajduje się w podziemnym tunelu, z którego wychodzimy bezpośrednio na lodowiec pod szczytem.

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie