Słynny fotograf wraz z żoną zrekonstruował brazylijski las
Fot: Instituto Terra

Słynny fotograf wraz z żoną zrekonstruował brazylijski las

Sebastiao Salgado zasłynął przejmującymi zdjęciami z regionów borykających się z katastrofami klimatycznymi i społecznymi. Później przyszła pora na działanie - przez ostatnie 20 lat artysta posadził ponad 700 hektarów lasu w rodzinnym kraju.
06.05.2019

Jeśli widzieliście głośny film „Sól ziemi” z 2014 roku, Sebastiao Salgado nie jest dla was postacią anonimową. Jednak nawet jeśli nie zetknęliście się z filmem Juliano Ribeiro Salgado i Wima Wendersa, możecie kojarzyć „fotografa rynsztoków” z czarno-białych zdjęć, ukazujących dynamiczne przemiany związane z rozwojem kapitalizmu i nędzę państw trzeciego świata. Wieloletnia praca w borykających się z licznymi problemami regionach świata wyczuliła artystę także na problemy, z jakimi mierzy się jego ojczysta Brazylia.

Umierające piękno. Jak klimat wpływa na Wielką Rafę Koralową?

700 ha tętniącego życiem lasu

Po powrocie z pogrążonej w ludobójstwie Rwandy w latach 90. Salgado dostrzegł, że okolice jego rodzinnego rancza w stanie Minas Gerais, słynące z bujnych lasów deszczowych, ulegają degradacji. Wraz z żoną, Lelią, powołał do życia organizację Instituto Terra, która od 1998 roku posadziła ponad 2 miliony drzew i ponownie zalesiła ponad 700 hektarów okolicznych gruntów. Same lasy zaczęły tętnić życiem – pośród 293 gatunków drzew można tu spotkać 172 gatunki ptaków, 33 gatunki ssaków i 15 gatunków gadów i płazów. Projekt wpłynął pozytywnie na cały ekosystem, przyczyniając się do ustabilizowania temperatur i zmniejszenia dewastujących skutków suszy.

Quando se trata de Restauração Ecossistêmica a natureza precisa de mais que 10 anos. Veja o que o Instituto Terra já...

Opublikowany przez Instituto Terra Piątek, 18 stycznia 2019

Zasadź drzewo 

Te informacje robią wrażenie w zestawieniu z obrazami sprzed czasów działalności Instituto Terra – jeszcze w 1994 roku drzewa stanowiły zaledwie 0,5% dzisiejszego bujnego lasu. „Ta ziemia była tak samo chora jak ja” – powiedział Salgado w rozmowie z „Guardianem”. Fotograf przekonuje, że sadzenie drzew jest najskuteczniejszym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi (jedno drzewo w ciągu roku produkuje ponad 118 kg tlenu). A jeśli dwójka osób, przy wsparciu ok. 20 pracowników i rzeszy wolontariuszy, potrafiła złożyć tak imponujący hołd planecie, to może nasz klimat nie jest jeszcze ostatecznie spisany na straty. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Wanderson Costa (@wandersoncosta_22)

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie