"Nici" Elona Muska mają połączyć ludzki mózg ze sztuczną inteligencją
Fot: Neuralink/ Youtube

"Nici" Elona Muska mają połączyć ludzki mózg ze sztuczną inteligencją

Na razie Neuralink ma pomóc osobom niepełnosprawnym w obsłudze urządzeń zewnętrznych. Ale to dopiero początek…
17.07.2019

Działania firmy Neuralink, powołanej do życia m.in przez Elona Muska w 2016 roku, do tej pory były owiane tajemnicą. Wiadomo było jedynie, że grupa zatrudnionych neurologów pracuje nad urządzeniem, które może pomóc zwalczać choroby mózgu, a w dłuższej perspektywie doprowadzić do stworzenia specyficznego interfejsu, łączącego ludzki musk mózg z urządzeniami zewnętrznymi. Podczas wczorajszej konferencji w San Francisco ekscentryczny biznesmen podzielił się nowymi informacjami na temat swojego kolejnego start-upu rodem z science-fiction.

JEMS Architekci: ekologiczne utopie w architekturze nie uratują planety

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Neuralink (@neura.link)

Koncepcja rozwijana przez Neuralink polega na zastosowaniu małego chipu N1 i podłączanych do mózgu, cieńszych od włosa „nici” w procesie badania aktywności neuronów. Brzmi niepozornie, ale urządzenie ma znaleźć zastosowanie m.in w przypadku osób niepełnosprawnych, które teraz będą mogły obsługiwać smartfony czy komputery przy pomocy mózgu. To zaledwie punkt wyjścia do pogłębiania „symbiozy” mózgu ze sztuczną inteligencją, która ma zaowocować m.in postępami w walce z chorobą Parkinsona, odzyskiwaniem sprawności (m.in wzroku czy słuchu) przez osoby cierpiące w wyniku chorób neurologicznych, a nawet... telepatią, bo do tego sprowadza się bezprzewodowe połączenie mózgu z innymi użytkownikami sieci. Neuralink pracuje też nad rozwiązaniem umożliwiającym osadzanie nici pod czaszką przy pomocy lasera i mikroigieł, bez konieczności wiercenia.

Zaprezentowane wczoraj urządzenia Neuralink wypróbował już na szczurach doświadczalnych, a także na małpach. Wg zapewnień Muska firma planuje przeprowadzić pierwsze testy na ludziach już w przyszłym roku.

Całą wczorajszą konferencję możecie zobaczyć poniżej: 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie