Kleszcze jako broń biologiczna. Czy eksperymenty Pengatonu przyczyniły się do epidemii boreliozy?
iStock

Kleszcze jako broń biologiczna. Czy eksperymenty Pengatonu przyczyniły się do epidemii boreliozy?

Testy na komarach, pchłach i kleszczach, przeprowadzane przez amerykański rząd w czasach zimnej wojny, są faktem. Ich wpływ na zdrowie publiczne pozostaje jednak owiany tajemnicą.
18.07.2019

Czy eksperymenty Departamentu Obrony USA, przeprowadzane w latach 1950-1975 i mające na celu sprawdzenie przydatności kleszczy i owadów jako broni biologicznej, doprowadziły do wzrostu zachorowań na boreliozę? Odpowiedzi na to pytanie zażądał republikański kongresmen Chris Smith, powołując się na liczne publikacje książkowe i prasowe na ten temat. Wniesiona przez niego poprawka ma doprowadzić do zbadania różnych wątków sprawy.

Proszę wstać! Historia początków Viagry

Borelioza pochodzenia odrządowego 

Smitha interesuje m.in. to, czy eksperymenty nie wymknęły się spod kontroli i czy roznoszące bakterie pajęczaki nie wydostały się z laboratorium w wyniku wypadku. Poznanie odpowiedzi mogłoby zdaniem kongresmena pomóc nie tylko w opisaniu historii boreliozy i wpływu rządowych operacji na zdrowie publiczne, ale też przyczynić się do większej skuteczności w walce z chorobami odkleszczowymi. Jak zauważa polityk, w Stanach Zjednoczonych co roku odnotowuje się od 300 do 437 tysięcy nowych przypadków takich schorzeń.

Choć poprawka wydaje się dosyć zaskakująca, eksperymenty USA, polegające na wykorzystaniu owadów i pajęczaków jako broni biologicznej nie są wymysłem, którym powinien skończyć w archiwach strefy 11. „Sekretną historię” związków między chorobami odkleszczowymi i bronią biologiczną opisała niedawno Kris Newby z Uniwersytetu Stanforda, która sama cierpi na przewlekła boreliozę. Badaczka i dziennikarka powołuje się m.in. na opinie wyrażane przez Willy’ego Burgdorfera, odkrywcę nazwanej na jego cześć bakterii borrelia burgdorferi. Naukowiec również wskazywał na zależności między programem amerykańskiego rządu a plagą zachorowań na boreliozę. Teoria została omówiona również w kontrowersyjnym dokumencie "Under Our Skin" z 2009 roku. 

Broń entomologiczna i zimnowojenne eksperymenty 

W czasie zimnej wojny naukowcy z USA i Związku Radzieckiego przeprowadzali liczne badania nad bronią „entomologiczną”. Amerykanie byli oskarżani o wykorzystanie zabójczych insektów m.in. w czasie wojny koreańskiej, a w różnych testach (Operacje „Big Itch” czy „Big Buzz”) sprawdzano przydatność komarów, pcheł i kleszczy w działaniach bojowych. Stonka ziemniaczana, która miała być zrzucana na polskie uprawy przez Amerykanów odegrała istotną rolę w PRL-owskiej propagandzie. Jak widać po wątpliwościach amerykańskich polityków ponad pół wieku później, ówczesne lęki nie były podstawione podstaw. W przeciwieństwie do strachu przed chemtrails i zabójczymi szczepionkami.   

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie