Instagram umożliwi ukrywanie lajków. Czy media społecznościowe staną się mniej opresyjne?
iStock

Instagram umożliwi ukrywanie lajków. Czy media społecznościowe staną się mniej opresyjne?

Jednym z powodów wprowadzenia nowego rozwiązania może być narastający problem z kupowanymi polubieniami, fałszywymi kontami i zdrowiem psychicznym użytkowników serwisu.
23.07.2019

Co się stanie, gdy najpopularniejsze serwisy społecznościowe umożliwią swoim użytkownikom ukrywanie liczby lajków pod postami? Do tej pory oferta reakcji i interakcji raczej się rozwijała, ale w maju Instagram zdecydował się pójść w przeciwnym kierunku i pozwolił internautom z Kanady zdecydować, czy chcą się pochwalić liczbą serduszek, czy raczej wolą się uwolnić od nieustannej, psychologicznej presji. Rozwiązanie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, a teraz do testów dołączają kolejne kraje – Irlandia, Włochy, Japonia, Brazylia, Australia i Nowa Zelandia.

Krzysztof Gonciarz: podróże oduczyły mnie narzekania

Walka z kupionymi „serduszkami”

Ta z pozoru kosmetyczna zmiana może mieć kilka źródeł. Po pierwsze, już w ubiegłym roku Instagram zaczął walczyć z fenomenem „nanoinfluencerów” (czyli użytkowników z niewielką ilością obserwatorów, którzy walczą o produkty pozyskiwane od marek w ramach wymiany barterowej) i kupowanych lajków. O tym, jak wielkim biznesem jest napędzanie sprzedaży przez fałszywe konta i kupione polubienia może świadczyć tegoroczny pozew, wniesiony przez Instagrama wobec nowozelandzkiej firmy Social Media Series Limited. Social mediowy gigant wycenił swoje straty na 10 milionów dolarów – a to przecież tylko kropla w morzu.

Depresja, lęki i inne problemy z Instagramem

Innym uzasadnieniem może być badanie, przeprowadzone w 2017 roku przez fundację Royal Society for Public Health (RSPH), z którego wynika, że Instagram to najbardziej szkodliwe medium społecznościowe dla zdrowia psychicznego, odpowiedzialne m.in. za pogorszenie jakości snu, wzrost przypadków depresji, prześladowań czy FOMO, czyli lęku przed omijaniem istotnych informacji. Możliwość ukrywania liczby polubień może pomóc w ograniczaniu negatywnego wpływu, jaki zostawiają na psychice selfie, których nie lubi nikt poza naszą mamą. A także większe skupienie na treści, a nie na jej masowym odbiorze.

O tym, jak Instagram zmienił świat mody, przeczytasz pod tym linkiem, a także w najnowszym wydaniu naszego pisma.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie