Zawód przyszłości? Świat potrzebuje specjalistów ds. marihuany
Fot: iStock

Zawód przyszłości? Świat potrzebuje specjalistów ds. marihuany

Globalny rynek legalnej marihuany warty jest dziś prawie 14 miliardów dolarów. Problem? Brak wykwalifikowanych pracowników.
06.08.2019

Amerykańskie i kanadyjskie uniwersytety tworzą specjalne kursy i programy studiów podyplomowych, które mają wykształcić specjalistów zajmujących się hodowlą marihuany – pisze serwis Quartz. Wśród uczelni, które dodały do swoich programów pokrewne przedmioty znalazły się m.in. uczelnie z elitarnej Ligi Bluszczowej, takie jak Uniwersytet Cornella. Rośnie również oferta kursów online z zakresu wiedzy na temat konopi indyjskich.

Katalog polskich win. Oto najbardziej oryginalni polscy winiarze 

Marihuana jak esport

Jak zauważa Michelle Cheng, sytuacja rynku legalnej marihuany przypomina trochę branżę e-sportu: rynek rośnie jak na drożdżach, ale ośrodki mogące przeszkolić przyszłych ekspertów w obu dziedzinach dopiero zaczynają nadrabiać zaległości. Tymczasem globalna wartość rynku medycznej marihuany, zbliżająca się do 14 miliardów dolarów w ubiegłym roku, ma wg firmy badawczej Grand View Research wzrosnąć aż do 66 miliardów już 2025 roku. Od 2016 roku czterokrotnie wzrosła też liczba stanowisk dla hodowlanych ekspertów. To efekt m.in polityk narkotykowych coraz większej liczby krajów, które (w różnym stopniu) zaczynają pozwalać na legalny obrót suszem roślinnym. Takich państw już ponad 30.

Czytaj też: Wielka gra. O rosnącej roli e-sportu w Polsce i na świecie

300 tysięcy osób w Polsce chce się leczyć konopiami?

Przypomnijmy, że w tym roku w Polsce weszła w życie przyjęta w 2017 roku ustawa legalizująca użycie marihuany w celach medycznych. Póki co produkt trafia do nas zza granicy, ponieważ uprawa konopi w naszym kraju nadal jest zakazana. Na razie nie ma więc obaw o brak rąk do pracy – po prostu nie ma takiej pracy, brakuje też wiedzy na temat zastosowania marihuany w procesie leczenia, również wśród lekarzy. Tymczasem kanadyjska firma Spectrum Cannabis, która zajmuje się dystrybucją leczniczej marihuany w Polsce szacuje, że zainteresowanych lekami na bazie konopi może być nawet 300 tys. osób. Niewykluczone więc, że z czasem, po niezbędnych zmianach w prawie, również w Polsce pojawi się zapotrzebowanie na ekspertów od hodowli marihuany.  

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie