Kontekst imprezki - rozmowa z Bartoszem Kruczyńskim
Jagoda Gawliczek/ www.facebook.com/bartoszkruczynski/

Kontekst imprezki - rozmowa z Bartoszem Kruczyńskim

Bartosz Kruczyński to jeden z najciekawszych polskich twórców muzyki elektronicznej, znany zarówno z pracy w duecie Ptaki, jak i z solowej twórczości pod pseudonimami The Phantom i Earth Trax. Po jego występie w ramach Boiler Room złapaliśmy go, by zapytać o kilka inspiracji towarzyszących mu w pracy nad nową epką - "I Gave You Everything"
03.10.2017

Na twoich wczesnych epkach słychać wpływy grime’u i uk garage z lat „zerowych”. Czy obserwujesz rozwój nowej fali grime’u?

Docierają do mnie tylko skrawki informacji. Dużo nowości poznaję w ostatnich latach głównie dzięki sklepom płytowym zorientowanych na house, techno, ambient, co jest sporym zawężeniem. Wspomniane przez ciebie gatunki w sporym stopniu przeniosły się na format cyfrowy, więc rzadziej do mnie docierają.

Czy znajdujesz coś dla siebie w nowych polskich produkcjach rapowych? W  niektórych z nich widzę pewne (może dalekie, ale jednak) pokrewieństwa zarówno z twoją solową działalnością, jak i z produkcjami Ptaków.

Podoba mi się LSO, reszta gorzej mi wjeżdża.

 

W swoim podejściu do sampli często stawiasz na muzykę z lat 60, 70. i 80, z drugiej strony mam wrażenie że scena klubowa w większym stopniu niż dotychczas cytuje dokonania 90-sowe, nawiązuje np. do rave’u czy acid house’u. Sam też nie odżegnujesz się od tych inspiracji. Jaki wpływ na Ciebie miała muzyka z tej dekady, jakie są twoje ulubione płyty?

Pierwszy gatunek, który starałem się świadomie zgłębić (na ile było to możliwe mieszkając w latach 90tych w małym mieście we wschodniej Polsce) przy pomocy internetu, magazynów to był rave i acid house z Wielkiej Brytanii. Głównie z racji fascynacji The Prodigy - ich ‘Experience’ było pierwszą kasetą jaką kupiłem. W dzieciństwie słuchałem tego sporo, sety w formatach Real Audio, mp3 ściągane z Napstera, płyty, którymi wymieniałem się ze znajomymi.

 

Gdybyś miał wybrać jedną rzecz, która decyduje o popularności i fenomenie Boiler Room, to co by to było?

Gdybym chciał  tak jak kiedyś “wskoczyć” w jakiś gatunek czy brzmienie związane z muzyką klubową to Boiler Room pewnie byłby moim pierwszym wyborem. To kopalnia inspiracji, z bardzo łatwym dostępem.

Możesz przybliżyć czytelnikom Esquire, co znajdzie się na epce „I Gave You Everything”?

Na EP znajdują się cztery euforyczne, klubowe utwory z dużą ilością smutnych melodii.

 


Przy „LP2”, wydanym pod pseudonimem The Phantom, inspirowały Cię np. spacery po Warszawie, natura, przeciążenie informacjami. Czy potrafiłbyś wskazać na inspiracje przy „I Gave You Everything”?

Większość muzyki nagrywanej jako Earth Trax ma charakter użytkowy. Trochę znudziły mi się konceptualne albumy, które ciężko było wpleść w kontekst imprezki. To utwory dla osób grających i tańczących.

Książka, płyta i film, które zrobiły na Tobie największe wrażenie w czasie prac nad płytą?

Słucham dużo ambientowych stron B płyt z wczesnym trancem i progressive housem. Wszystkie są bardzo tanie i zapomniane. Ta aura pokory pewnie była największą inspiracją.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie