Afera Weinsteina – wszystko, co musisz wiedzieć
Zdjęcie: Starstock

Afera Weinsteina – wszystko, co musisz wiedzieć

Takiego wstrząsu Hollywood nie przeżyło już dawno. A że wiadomości spływają z minuty na minutę, postanowiliśmy jakoś uporządkować przynajmniej część z nich
12.10.2017

Harvey Weinstein kończy swoją karierę jednego z najbardziej wpływowych ludzi Hollywood w bardzo kiepskim stylu. Ale „afera Weinsteina” nie dotyczy wyłącznie samego producenta i powiązanych z nim przedsięwzięć – to prawdziwe trzęsienie ziemi dotykające całej „fabryki snów”. Prześledźmy to, czego dowiedzieliśmy się o niej do tej pory.

5 października

„The New York Times” publikuje artykuł Jodi Kantor i Megan Twohey o trzech dekadach, w czasie których Harvey Weinstein, współtwórca Miramax i producent takich filmów, jak „Pulp Fiction”, „Władca Pierścieni”, „Zakochany Szekspir” czy „Angielski pacjent”, miał dopuścić się wielokrotnego molestowania seksualnego wobec współpracujących z nim aktorek, asystentek i modelek.

7 października

Ze stanowiska doradcy Weinsteina rezygnuje Lisa Bloom, prawniczka i działaczka na rzecz ochrony praw człowieka, która wcześniej reprezentowała m.in. ofiary Billa Cosby’ego i której książkę na temat Trayvona Martina Weinstein Company (we współpracy z Jay’em-Z) miało przenieść na ekran.

8 października

Weinstein zostaje zwolniony z Weinstein Company, w której wraz z bratem, Robertem, posiada 42% udziałów.

Sharon Waxman, założycielka strony TheWrap, publikuje materiał, z którego wynika, że redakcja „New York Timesa” zlekceważyła w 2004 roku tekst dowodzący przestępczej działalności Weinsteina. Powodem miały być liczne naciski na wydawcę, w tym m.in. telefony od Matta Damona i Russela Crowe’a

10 października

Po kolejnych doniesieniach na temat życia Weinsteina, „The New Yorker” publikuje materiał Ronana Farrowa na temat seksualnej przemocy, jakiej miał się dopuścić producent. Efekt dziesięciomiesięcznego śledztwa i rozmów z 13 poszkodowanymi kobietami jest szokujący – wg tekstu co najmniej trzy z nich padły ofiarą gwałtu.


Redakcja udostępnia również nagranie, na którym Weinstein przyznaje się do napastowania Ambry Battilany Gutierrez, włosko-filipiińskiej modelki. Pozostałe wymienione z nazwiska ofiary gwałtów to Asia Argento i Lucia Evans. Sam Farrow przyznaje, że w czasie pracy nad artykułem był wielokrotnie szantażowany – m.in. przez samego Weinsteina.

 

Publikacja „New Yorkera” pociąga za sobą kolejne wyznania ofiar Weinsteina. Wśród pokrzywdzonych znajdują się także nazwiska największych gwiazd światowego kina – Angeliny Jolie, Gwyneth Paltrow czy Rosanna Arquette. 

11 października

Georgina Chapman, designerka i żona Weinsteina, ogłasza odejście od męża po 10 latach związku i wyraża współczucie dla ofiar wpływowego producenta. Tego samego dnia do napastowania przez Weinsteina przyznają się Lea Seydoux i Cara Delevigne. Liczba osób, które zdecydowały się na ten sam krok, to (na razie) 42 osoby. 

(Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco) 

 

 

When I first started to work as an actress, i was working on a film and I received a call from‎ Harvey Weinstein asking if I had slept with any of the women I was seen out with in the media. It was a very odd and uncomfortable call....i answered none of his questions and hurried off the phone but before I hung up, he said to me that If I was gay or decided to be with a woman especially in public that I'd never get the role of a straight woman or make it as an actress in Hollywood. A year or two later, I went to a meeting with him in the lobby of a hotel with a director about an upcoming film. The director left the meeting and Harvey asked me to stay and chat with him. As soon as we were alone he began to brag about all the actresses he had slept with and how he had made their careers and spoke about other inappropriate things of a sexual nature. He then invited me to his room. I quickly declined and asked his assistant if my car was outside. She said it wasn't and wouldn't be for a bit and I should go to his room. At that moment I felt very powerless and scared but didn't want to act that way hoping that I was wrong about the situation. When I arrived I was relieved to find another woman in his room and thought immediately I was safe. He asked us to kiss and she began some sort of advances upon his direction. I swiftly got up and asked him if he knew that I could sing. And I began to sing....i thought it would make the situation better....more professional....like an audition....i was so nervous. After singing I said again that I had to leave. He walked me to the door and stood in front of it and tried to kiss me on the lips. I stopped him and managed to get out of the room. I still got the part for the film and always thought that he gave it to me because of what happened. Since then I felt awful that I did the movie. I felt like I didn't deserve the part. I was so hesitant about speaking out....I didn't want to hurt his family. I felt guilty as if I did something wrong. I was also terrified that this sort of thing had happened to so many women I know but no one had said anything because of fear.

Post udostępniony przez Cara Delevingne (@caradelevingne) 11 Paź, 2017 o 10:39 PDT

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo