Powrót kasety magnetofonowej. 35% wzrostu sprzedaży w 2017 roku
iStock

Aktualności

Powrót kasety magnetofonowej. 35% wzrostu sprzedaży w 2017 roku

To najlepszy rok dla tego formatu od 5 lat
09.01.2018

Czy kaseta magnetofonowa przeżyje odrodzenie podobne do tego, które stało się udziałem płyty winylowej? Po znakomitym roku 2016, gdy sprzedaż kaset wzrosła o 74%, rok 2017 przyniósł kolejny świetny wynik i wzrost o następne 35% - wynika z danych opublikowanych przez Nielsen Music. Gdy dodamy do tego nieustająco popularne winyle (+9% w 2017), potwierdza się, że tęsknota za klasycznymi nośnikami wzrasta wprost proporcjonalnie do rozwoju streamingowych potęg, jak Spotify czy Tidal. 

Za wskrzeszenie formatu kasety odpowiada jeszcze co najmniej kilka czynników. Po pierwsze - bestsellery: soundtracki do "Strażników Galatyki" (m.in z piosenkami Jackson 5 i Davida Bowiego) i "Stranger Things", które nawet w warstwie muzycznej bazują na pewnej nostalgii za latami 70. i 80. Ale również nowsze płyty, jak album The Weeknd ("Beauty Behind the Madness"), Kanyego Westa czy Justina Biebera chętnie kupowane są na kasecie. Takie nowości mają w stosunku do kompaktów czy winyli banalną zaletę - są kilka razy tańsze. Gdy na półkach kurzą się kolejne CD, które w dobie Spotify i YouTube coraz rzadziej lądują w odtwarzaczu, "konserwatywni" miłośnicy nośników fizycznych sięgają po rozwiązanie, które zapewni im obcowanie z oryginalną okładką czy wkładkami do albumu, ale nie odbije się mocno na ich kieszeniach. 

 

Po format sięgają małe, niezależne labele, popularnością cieszą się też albumy, które już w chwili wydania były poznawane w dużej mierze na kasetach (jak "Nevermind" Nirvany czy "Purple Reign" Prince'a, ale też "The Eminem Show", wydane w momencie przesilenia i wybuchu popularności formatu mp3). Wyniki Nielsena pokazują pewną tendencję, tymczasem konkretne tytuły udowadniają wszechstronność kasetowej reaktywacji. Pora na odkurzenie starych walkmanów, zaopatrzcie się też w ołówki! 

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo