Wymyśliłeś rower, który nie istnieje? Oni zbudują go dla ciebie.
Olek Zemke, Loca Bikes

Wymyśliłeś rower, który nie istnieje? Oni zbudują go dla ciebie.

Co można zrobić z miłości? Olek Zemke z miłości do jednośladów stworzył manufakturę produkującą rowery. Ale nie takie zwykłe, to byłoby zbyt proste. W Loca Bikes czegoś takiego w ogóle nie ma w ofercie. Ta firma produkuje wyłącznie wyjątkowe modele. W rozmowie z „Esquire'em” Olek opowiada o tym, dlaczego rowery warto produkować ręcznie i czy można stworzyć taki, który będzie przypominał zebrę na trawniku.
28.03.2018

Esquire: Oglądasz się za rowerami idąc ulicą?

Olek Zemke: Oczywiście! To silniejsze ode mnie. Przyglądam się jak w danym modelu zostały dobrane komponenty, zwracam uwagę na smaczki i na design. Szczególnie w starych rowerach można zachwycić się dopracowanymi detalami, W ich wykonanie włożono dużo pracy i serca. Rowery, podobnie jak samochody, mówią też dużo o ich właścicielach.

 

Loca Bikes rower


E: Skąd pomysł, żeby robić rowery ręcznie? I dlaczego miejskie?

OZ: Produkcja masowa nie pozwala na indywidualne podejście i wymusza wiele kompromisów jeśli chodzi o jakość. Produkując rowery ręcznie możemy tworzyć wyjątkowe produkty, które są dopasowane do swoich właścicieli i wyrażają ich osobowość. Najlepiej zobrazować to przykładem – trafił do nas klient, który mierzył ponad dwa metry. Do tego miał problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa i mógł jeździć na rowerze tylko w określonej pozycji. Co więcej lubił połączenie czerwonego z czarnym, chciał mieć w rowerze konkretny model siodełka i własną sygnaturę wypaloną trwale na ramie. Jak można się domyślić ciężko było mu znaleźć odpowiedni rower. Właściwie każdy nasz klient to oddzielna historia, bo do nas nie trafiają ludzie, którzy po prostu chcą kupić rower do miasta. A dlaczego rowery miejskie? Naszą ambicją jest pozytywnie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość, a to właśnie tworząc unikalne, dobrze dopasowane rowery miejskie sprawiamy, że ich właściciele częściej wybiorą w mieście rower zamiast samochodu i pokażą innym, że rower miejski może być piękny, szybki i praktyczny.

 

Loca Bikes rower


E: W jaki sposób zdobyliście wiedzę o tym, jak budować rowery? Czy ktoś z was budował je wcześniej?

OZ: Ja od wczesnych lat amatorsko tworzyłem rowery na własne potrzeby. Kiedy pojawił się pomysł żeby założyć manufakturę i produkować rowery, skontaktowałem się z "frame builderem" Kamilem Uścieńskim z firmy Kajak Custom. On pomagał nam na początku dopracować produkty i ułożyć proces produkcyjny.

 

E: Dlaczego warto budować rowery ręcznie?

OZ: Jeśli chodzi o aspekt biznesowy to nie warto. Budowanie rowerów ręcznie jest znacznie bardziej czasochłonne i kosztuje dużo więcej. Przy ręcznej produkcji nie ma efektu skali – nie malujemy na raz 5000 ram, nie zamawiamy 100 sztuk identycznych komponentów etc. Rowery warto budować ręcznie ze względu na możliwości jakie to daje. My od początku wiemy dla kogo dany rower powstaje i uwzględniamy oczekiwania tej osoby na każdym etapie produkcji.  

 

Loca Bikes

 

E: Kto i co was inspiruje do tworzenia kolejnych projektów?

OZ: Design rowerów jest jedną z rzeczy, które najbardziej nas kręcą. Codziennie oglądamy co robią inne firmy rowerowe i czerpiemy z tego inspirację, oczywiście bez kopiowania wzorów czy pomysłów. Inspirujemy się także modą, designem samochodów, przyrodą. Współpracujemy z różnymi markami jak Pan tu nie Stał czy The Classy Issue i od nich także dostajemy sporo inspiracji..    

 

Loca Bikes

 

E: Projekt z którego jesteście najbardziej dumni?

OZ: To miedziano–czarny projekt stworzony we współpracy z firma Pan tu Nie stał. Już niebawem pojawi się na naszej stronie internetowej locabikes.pl


E: Pamiętasz pomysł klienta, który najbardziej was zaskoczył?

Oczywiście. Większość rowerów, które produkujemy, tworzona jest według pomysłu zamawiającego. Robiliśmy na przykład rower inspirowany widokiem zebry na zielonej trawie (zielone koła, rama pomalowana w zebrę), rower z ilustracjami wysłanymi nam przez właściciela, rower, który miał przede wszystkim pasować kolorystycznie do wystroju mieszkania...


E: Gdybyście mogli wybrać osobę/osoby (gwiazda, ulubiona postać z filmu/komiksu/książki) dla której chcielibyście zaprojektować i zbudować rower - kto by to był? I jaki to byłby rower?

OZ: Bardzo chętnie stworzylibyśmy rower dla Katarzyny Nosowskiej, Moniki Brodki albo Taco Hemingwaya, bo szczególnie lubimy i szanujemy te osoby. Jaki byłby to rower? To musielibyśmy wspólnie ustalić z nimi tak, aby przede wszystkim pasował do nich. To właśnie przede wszystkim o to w Loca Bikes chodzi.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie