Nowy The Big Black Book od 10 kwietnia w sprzedaży
Esquire/The Big Black Book

Nowy The Big Black Book od 10 kwietnia w sprzedaży

Najnowszy numer The Big Black Book ukazuje się w tym samym czasie, kiedy do polskich kin wchodzi najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej pt. "Twarz". Główną rolę w produkcji gra nasza okładkowa gwiazda - Mateusz Kościukiewicz.
05.04.2018

Słowo na start - Maciej Gajewski 

"Nie"

CZASAMI TRZEBA POWIEDZIEĆ NIE. Nawet jeśli bitwa wydaje się być przegrana. Przecież najważniejsze jest to, żeby wygrać wojnę, a nie bijatykę, w której drugiej stronie wydaje się, że jest mądrzejsza od Wellingtona. 

Lepiej mówić NIE niż podążać w złą stronę, ale zgodną z kierunkiem wiatru. Bo konformizm cechuje ludzi słabych i niezbyt mądrych. Takich, którym najlepiej jest wtedy, gdy całe życie tkwią w jednym punkcie. Nie myślą o wyzwaniach, bo niewiele potrafią i za swoje niepowodzenia obwiniają wszystko i wszystkich. A niezaspokojone ambicje wydobywają najgorsze instynkty. Jest scena w „Amadeuszu” Miloša Formana, kiedy Salieri jedzie przez korytarz szpitala dla obłąkanych i wykrzykuje do chorych: „Pozdrawiam was, wszystkie miernoty”. Zwariował, bo zniszczył Mozarta. Doprowadził geniusza do śmierci. Powód był jeden – jego ofiara miała więcej talentu i to było nie do zniesienia. Znajomy opowiadał o kolegach, z którymi pracuje na jednym piętrze, i jak to oni nocą zrobili w biurze to, czego bali się zrobić za dnia. Jak szczury po zmroku. I w ten sposób wyrządzili jednemu z kolegów świństwo. To, co za oknem, przenika coraz bardziej w nasze życie, więc czemu się dziwić? Dlatego lepiej unikać takich ludzi. Niech Salierowie nie tryumfują. Mówmy NIE i koncentrujmy się na Mozartach. 

NIE pozwala zachować szacunek dla siebie. Daje poczucie sprawiedliwości, jest buntem wobec brutalności czy poczucia braku perspektyw, ale budzi strach. Znam takich, którzy wątpią, choć postępują zgodnie z własnym sumieniem. „Bo ja nie wiem, co ze soba zrobić”. Tymczasem do odważnych świat należy. Zawsze należał i to się nie zmieniło. Nie udało się raz, drugi – i co z tego? Trzeba próbować kolejny. "Jeśli nie zagrasz w totka, nigdy nie wygrasz” – usłyszałem bardzo dawno temu. Warto czasami coś poświęcić i zdobywać kolejne góry. NIE, które nawet uruchamia lawinę wydarzeń, to nie koniec świata. Choć na poczatku tak się wydaje. Potem mija dzień, dwa i ktoś (coś) naprowadza cię na nowy kurs. Na ogół to początek czegoś nowego. W życiu. W tobie samym. Choć szkoda tego, co zostawiasz. Czegoś, co zbudowałeś. I ludzi. Ci są najważniejsi. 

Big Black Book wkracza w nowy sezon. Na okładce Mateusz Kościukiewicz. Ukazujemy się wraz z premierą „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej (rezyserka otrzymała za ten film Srebrne Lwy na festiwalu w Berlinie), gdzie nasz bohater gra główną rolę. Aktor odważny. Nonkonformista. Zbuntowany był od pierwszych kroków w zawodzie. Mówił NIE. Chciał zmieniać świat. Robić rewolucje. Powiedział mi to wiele lat temu podczas pierwszego wywiadu, jakiego udzielał. Był dziwny, dziki, z tysiącem pomysłów na życie. Niektórzy byli nim zachwyceni, wielu od razu spisywało go na straty, bo... ich irytował. Popełniał błędy. Zapracował na opinię trudnego. To już przeszłość. Kim jest dzisiaj? Dobrym aktorem. Takim, który wchodzi w głowę. Czy zapamietamy jego Jacka z „Twarzy” Szumowskiej? Bardzo tego Kościukiewiczowi życzę i, polecając rozmowę, którą przeprowadził z aktorem Piotr Guszkowski, witam go na okładce Big Black Booka. 

Poza tym w tym numerze odważna moda (ale taka, która sprawdzi się na co dzień), odważne wnioski naszego szefa działu styl Michała Zaczyńskiego na temat tego, na czym polega dobry oraz zły gust, nowe symbole statusu oraz samochody (i to wiekowe) dla odważnych. Biorąc ten numer do ręki, można stwierdzić jedno: „No, NIE coś wisi w powietrzu” (i nie chodzi tu o smog).

W najnowszym The Big Black Book (spis treści):

 • I tak to sie kręci. POWIEDZ, czym chciałbyś jeździć, a dowiesz się, kim jesteś.
 • Powrót do przeszłosci Felieton MICHAŁA ZACZYŃSKIEGO
 • Wejdź z butami. CZY KOLEKCJONERSKIE sneakersy muszą być piękne?
 • Kod ubioru. DOBRY GUST można sobie wyrobić.
 • Moja nowa twarz. ZMIENIŁ SIĘ. DOJRZAŁ. INACZEJ PATRZY NA ŻYCIE. Mateusz Kościukiewicz, bohater nagrodzonego na festiwalu w Berlinie filmu „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej.
 • Ogniska płoną w Patagonii. FRANCIS MALLMANN – argentynski szef kuchni, który wszystko potrafi puścić z dymem.
 • Czas na zmianę. SKĄD WIADOMO, że przyszła wiosna? Mężczyźni wybierają dla siebie nowe zegarki.
 • Amerykańska ewolucja. GDYBY NIE CI PROJEKTANCI, nieustannie chodzilibyśmy w smutnych garniturach i pod krawatem.
 • Otwórz oczy. OTACZAJĄ CIĘ piękne przedmioty.
 • Słownik nowych symboli statusu. CZYM WYPADA SIĘ CHWALIĆ, gdy w garażu masz samochód sportowy, a na nadgarstku błyszczy Rolex?
 • Księga dżungli. W TYM SEZONIE to ty wybierasz fason i desenie.

 • Umowa ramowa. KRAWAT znowu na pierwszym planie.

 • Wehikuły czasu. Le Mans Classic to więcej niż wyścig, to święto MIŁOŚCI DO MOTORYZACJI.

 • Cztery oblicza męskości. Jakie są NOWE ZAPACHY na nowy sezon?

 • Szlacheckie korzenie. Młodzi polscy ARYSTOKRACI WRACAJĄ do tradycji i historii.

 • Ekwador, czyli równik. W DRODZE na wyspy Galapagos.

 • Ikony stylu. MĘSKI STYL przefiltrowany przez popkulturę.

 • Miasto, które myśli. Czy METROPOLIE PRZYSZŁOŚCI będą dobrymi miejscami do życia?

 • Więcej z życia. POROZMAWIAJMY jak mężczyźni.

 • W wielkim skrócie.

 • Stopklatka. Zbigniew Wodecki i szkło powiększające - fotograf BARTEK WIECZOREK wybrał dla nas swoje ulubione zdjęcie.

Nowy The Big Black Book od 10 kwietnia w sprzedaży!

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie