Na zawsze klasyk. Nowe płyty Presleya i Casha
mat. prasowe

Na zawsze klasyk. Nowe płyty Presleya i Casha

6 kwietnia do polskich sklepów trafią dwa wyjątkowe wydawnictwa. Soundtrack do nowego dokumentu o Elvisie Presleyu oraz hołd złożony Johnny'emu Cashowi przez wybitnych artystów.
06.04.2018

"Na klasykę czas jest zawsze" - powtarzamy sobie w redakcji Esquire'a. Dobrze więc, że jej miejsce nadal jest niezagrożone a wytwórnie co rusz serwują nam łapczywe kąski. Do polskich sklepów trafiły właśnie dwa wydawnictwa, którym Esquire przybija stempel jakości i szczerze wam rekomenduje. Oto one:

"Elvis Presley: The Searcher (The Original Soundtrack)"

14 kwietnia amerykańskie HBO pokaże premierowo dwuczęściowy dokument pt. "Elvis Presley: The Searcher". Ta 3-godzinna podróż przez życie jednej z najbardziej barwnych postaci w historii muzyki utkana jest z muzycznych perełek. Znajdziemy je na wydanej przez RCA/Legacy Recordings ścieżce dźwiękowej, która ukaże się w 3 formatach: 1 CD, 3 CD i 2 LP. 

Podstawowa wersja albumu "Elvis Presley: The Searcher (The Original Soundtrack)” to osiemnaście ważnych w karierze artysty hitów, w tym unikalne wersje alternatywne piosenek Elvisa. Na standardowej edycji (1CD / 2LP) znalazły sie klasyczne hity: "Heartbreak Hotel", "Are You Lonesome Tonight?", "That's All Right", "Tomorrow Is a Long Time", "Trouble / Guitar Man " oraz mniej znane wersje utworów: "Suspicious Minds" i "Separate Ways".

Rozszerzona wersja (3 CD), którą szczególnie polecamy, to aż 55 utworów: single, które go inspirowały (w tym R&B, country i "Home Sweet Home" śpiewana przez jego matkę, Gladys Presley) oraz piosenki, które specjalnie do filmu zebrał gitarzysta grupy Pearl Jam Mike McCready. Naszym zdaniem warto popłynąć w tę sentymentalną podróż razem z Elvisem, nawet jeśli się zna jego twórczość od deski do deski.

"Johnny Cash - Forever Words"

Mimo że od śmierci Casha minie w tym roku już 15 lat, to wciąż pozostaje wiele do okrycia z bogatej kolekcji listów, wierszy oraz dokumentów napisanych przez Casha oraz jego żonę, June Carter Cash. Celowo nie wspominamy o archiwalnych nagraniach, bo na tym wydawnictwie Cash występuje w nieco innym charakterze. 

Album „Johnny Cash: Forever Words” to muzyczne dopełnienie bestsellerowej książki "Forever Words: The Unknown Poems", tomu niepublikowanych wcześniej poezji Casha wydanego przez laureata Nagrody Pulitzera Paula Muldoona. Część utworów, które znalazły się na płycie to bezpośrednie inspiracje materiałami z tej książki. Kilka nagrań powstało na podstawie niepublikowanych nigdzie zapisków artysty. 

"Wybór artysty dla każdej z tych piosenek to była sprawa serca” - powiedział John Carter Cash, który razem ze Steve'em Berkowitzem zapraszał muzyków do nagrań. "Wybrałem artystów, którzy są najbardziej związani z moim ojcem, których osobista historia była związana z tatą. Było to ekscytujące przedsięwzięcie, aby połączyć tak różne osoby i zakończyć to tak, jak wierze, że tata by chciał”.

Dwadzieścia jeden lat po tym, jak Johnny Cash nagrał cover utworu "Rusty Cage" grupy Soundgarden jej lider Chris Cornell na podstawie poezji Casha przygotował utwór "You Never Knew My Mind". To jedna z ostatnich solowych piosenek, którą Cornell zarejestrował przed śmiercią (18 maja 2017 roku). Z wiadomych względów to właśnie ten utwór promuje najnowszy sygnowany nazwiska Casha album.

Z innych utworów, które znalazły się na "Forever Words" wymienić trzeba otwierający album "Forever/I Still Miss Someone", który jest dziełem przyjaciół artysty - Krisa Kristoffersona recytującego ostatni napisany przez Casha wiersz i akompaniującego na gitarze Willy’ego Nelsona. "To June This Morning", którą wykonują Ruston Kelly i Kacey Musgraves powstała na podstawie listu napisanego przez Casha do swojej żony. Na albumie usłyszymy również utwór "The Walking Wounded" zaśpiewany przez najstarszą córkę artysty Rosanne Cash.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie