Największa statua świata zostanie odsłonięta w październiku
iStock

Największa statua świata zostanie odsłonięta w październiku

Statua Jedności będzie wyższa niż Staua Wolności, świebodzińska figura Jezusa i pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio razem wzięte.
09.04.2018

Jeszcze w tym roku, 5 lat od ogłoszenia decyzji o jego powstaniu, na wyspie Sadhu w zachodnioindyjskim stanie Gudźarat zostanie odsłonięty najwyższy pomnik na świecie – Statua Jedności, stworzona w hołdzie dla Vallabhbhaiego Jhaverbhaia Patela – pierwszego indyjskiego ministra spraw wewnętrznych. Dotychczasowego lidera pod względem wysokości – pomnik Wielkiego Buddy z Lushan, mierzący 153 metry – indyjska statua przebije aż o 29 metrów.

Patel, patron budowli oraz bohater narodowy Indii, przyczynił się m.in. do zjednoczenia i uniezależnienia od Wielkiej Brytanii rozdrobnionych indyjskich księstw oraz powstania dwóch odrębnych państw – Indii i Pakistanu. Stworzył tez podstawy porządku prawnego i politycznego w Indiach. Odsłonięcie pomnika ma zbiec się w czasie ze 143. urodzinami, które zmarły w 1950 roku Patel obchodziłby 31 października.

W ramach inwestycji planowane jest też stworzenie hotelu, restauracji i centrum konferencyjnego, jednak i bez tych dodatkowych kosztów pierwsza faza budowy Statui Jedności ma pochłonąć aż 460 milionów dolarów.

Indie mogą się pochwalić aż 23 statuami przekraczającymi 30 metrów. Pod tym względem kraj wyprzedzają tylko Chiny, w których znajdują się 34 podobne konstrukcje. Zobaczcie, jak Statua Jedności wypada na tle najbliższej „konkurecji”:

Opublikowany przez Statue of Unity - Official 28 października 2013

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie