Zobacz zagrożone cuda świata nie wychodząc z domu
mat. prasowe

Zobacz zagrożone cuda świata nie wychodząc z domu

Wystawa Open Heritage na platformie Google Arts & Culture prezentuje zagrożone zniszczeniem skarby kultury w 3D - z dokładnością co do milimetra.
18.04.2018

Wszystko zaczęło się w 2001 r., kiedy Ben Kacyra oglądał w telewizji, jak talibowie niszczą liczące półtora tysiąca lat buddyjskie posągi w mieście Bamian w Afganistanie. Wtedy uświadomił sobie, jak ważne dla przyszłych pokoleń jest to, żeby uwiecznić elementy dziedzictwa kulturowego zagrożone uszkodzeniem w związku z wojną, klęskami żywiołowymi, turystyką a nawet urbanizacją. Tak się składa, że jest on jednym z twórców pierwszego na świecie trójwymiarowego laserowego systemu skanującego - i zdał sobie sprawę, że właśnie tę technologię można do tych działań wykorzystać.

CyArk i Google Arts & Culture łączą siły

Kacyra jest założycielem organizacji non-profit CyArk, która stworzyła największe i najbardziej szczegółowe cyfrowe archiwum 3D zagrożonych cudów świata. Teraz Google Arts & Culture połączyło siły z CyArk, by umożliwić wszystkim wirtualne odwiedziny zagrożonych cudów kultury i podzielić się z całym światem ich historiami.

Trójwymiarowy laserowy system skanujący

Dzięki nowoczesnej technologii możemy uchwycić skarby kultury z zachowaniem większej niż kiedykolwiek liczby detali. Mowa tu także o kolorze czy fakturze powierzchni, która zostaje uchwycona przez skanery laserowe w 3D co do milimetra. Tak szczegółowe skany mogą też zostać wykorzystane do zidentyfikowania uszkodzonych obszarów i pomocy w restaurowaniu zeskanowanych obiektów.

Na obrazie powyżej widać budowlę w mieście Bagan w Birmie, gdzie trzęsienie ziemi z 2016 r. uszkodziło wiele słynnych świątyń. Ale jeszcze przed nastąpieniem trzęsienia zespół CyArk zeskanował i sfotografował to miejsc - od zewnątrz i od wewnątrz, z poziomu ziemi i z góry. 

Al-Azem, Chichén Itzá i Ayutthaya do zobaczenia w Open Heritage

Częścią wystawy Open Heritage są historie ponad 25 legendarnych lokalizacji w 18 państwach świata - w tym pałacu Al-Azem w rozdartym wojną Damaszku w Syrii czy starożytnej metropolii Majów, Chichén Itzá w Meksyku. W przypadku wielu miejsc zostały stworzone także złożone modele 3D, dzięki którym można obejrzeć budynek pod każdym kątem przy pomocy widoku 3D w Google Arts & Culture.

Wśród najciekawszych obiektów, które można obejrzeć na platformie Google Arts & Culture, znajdują się:

Historyczne miasto Ayutthaya w Tajlandii
El Castillo, świątynia Kukulkan w Chichén Itzá w Meksyku
Pozostałości klifów w Mesa Verde w USA
Pałac Al-Azem w Syrii

Trójwymiarowa wystawa dostępna jest na stronie g.co/openheritage.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie