Trwa tydzień „modowej rewolucji”. O co walczy ruch Fashion Revolution?
iStock

Trwa tydzień „modowej rewolucji”. O co walczy ruch Fashion Revolution?

Nieformalna organizacja w tym roku obchodzi piąte urodziny.
24.04.2018

Zawalenie się budynku na terenie Rana Plaza w Szabharze w 2013 roku to nie tylko największa katastrofa budowlana współczesności, ale też palący wyrzut sumienia dla branży odzieżowej. Właśnie to wydarzenie w okrutny sposób przypomniało o braku przejrzystości w procesie produkcji ubrań, wykorzystywaniu pracowników branży oraz o konieczności daleko idących zmian. Tragedia stała się tez katalizatorem do stworzenia przez dwie projektantki – Orsolę de Castro i Carry Somers - organizacji Fashion Revolution, globalnego ruchu, walczącego o transformację istniejącego modelu pracy i większą transparentność.

Od 2014 roku w rocznicę katastrofy w Rana Plaza, 24 kwietnia, obchodzony jest Fashion Revolution Day, obejmujący szereg wydarzeń medialnych i edukacyjnych, mających na celu poprawę losu szwaczek i innych podwykonawców, a także zwrócenie uwagi na etyczne „niedociągnięcia” niektórych producentów. Trzeba przyznać, że FR potrafi przyciągnąć uwagę mediów – hashtag #whomademyclothes od kilku lat święci triumfy na Twitterze, jeden z filmów przygotowanych przez organizację (zobaczysz go poniżej) sięgnął po złoto na konkursie Cannes Lions, dyskusje zorganizowane przez członków ruchu odbywały się w brytyjskiej Izbie Lordów, a setki marek dołączyły do akcji, by „rewolucjonizować” branżę.

A jest co zmieniać, o czym przypomina doroczny raport na temat transparentności aż 150 globalnych firm odzieżowych, publikowany przez organizację. Marki takie jak Dior, Chanel, Versace czy Dolce & Gabbana mimo rosnącej presji nadal nie informują o swoich dostawcach, przejrzystości brakuje też innym gigantom. ZAJRZYJ DO CAŁEGO RAPORTU. 

Od 2016 dzień rewolucji w branży modowej rozrósł się do tygodnia. Wydarzenia związane z Fashion Revolution Week odbywają się również w Polsce – ich pełną listę znajdziesz tu.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie