Nie żyje Glenn Branca, legendarny kompozytor awangardowy
https://www.facebook.com/SEI-GRADI-Radio3-252454808164/

Nie żyje Glenn Branca, legendarny kompozytor awangardowy

Artysta zmarł na raka gardła w niedzielę. Miał 69 lat.
15.05.2018

Informację o śmierci Glenna Branki przekazała żona kompozytora i jego współpracowniczka, Reg Bloor. Branca zasłynął swoimi dokonaniami łączącymi idee współczesnej muzyki klasycznej (w tym zwłaszcza minimalizmu Steve’a Reicha i Philipa Glassa) z gitarowymi eksperymentami. Jego symfonie (pisane między innymi dla orkiestry złożonej ze stu gitarzystów) wywarły wielki wpływ na dzisiejszą muzykę, od gitarowej alternatywy po drone i ambient.

Po przeprowadzce do Nowego Jorku w 1976 roku Branca założył zespół Theoretical Girls – jeden z najważniejszych projektów efemerycznego gatunku no wave, który łączył w sobie punkową agresję z otwarciem się na gatunki spoza rockowej tradycji – jak funk czy jazz – ale przede wszystkim zasłynął utworami ocierającymi się o noise, atonalnymi i pełnymi dysonansów. W końcówce lat 70. założył label Neutral Records, w którym swoje wczesne płyty wydawały takie zespoły, jak Sonic Youth czy Swans. Ich członkowie, jak Thurston Moore, Lee Ranaldo czy Michael Gira należeli wcześniej do różnych składów orkiestr i innych projektów Branki.

 

Post udostępniony przez Science Park [band] (@mykedotme)

Do najważniejszych osiągnięć kompozytora zalicza się płytę „Ascension”, już w tytule nawiązującą do spuścizny Johna Coltrane’a i Oliviera Messiaena. Do inspiracji albumem przyznawał się m.in. David Bowie. Z licznych symfonii napisanych przez Brankę na szczególną uwagę zasługują choćby przystępna, zapowiadająca monumentalnego post-rocka "Symphony no.2: The Peak of Sacred" oraz wspomniana już symfonia XIII, napisana na orkiestrę złożoną ze stu gitarzystów, ale każdy z symfonicznych projektów muzyka należy do absolutnego kanonu współczesnej muzyki eksperymentalnej.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie