Nie żyje Tom Wolfe, ikona Nowego Dziennikarstwa i wieloletni współpracownik „Esquire’a”
Starstock

Nie żyje Tom Wolfe, ikona Nowego Dziennikarstwa i wieloletni współpracownik „Esquire’a”

Autor „Próby kwasu w elektrycznej oranżadzie” miał 88 lat.
16.05.2018

Kolejne (po informacji o śmierci Glenna Branki) smutne informacje z USA: nie żyje Tom Wolfe, jeden z kluczowych autorów (obok Huntera S. Thompsona czy Normana Mailera) oraz twórca pojęcia Nowego Dziennikarstwa, które w większym stopniu niż wcześniej korzystało z technik literackich w tekstach prasowych. Choć gatunek święcił największe triumfy w latach 60. i 70., to wpłynął też na przyszłe pokolenia autorów – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. 

Wolfe był wieloletnim współpracownikiem amerykańskiego „Esquire’a” (tym, co dodatkowo wyróżniało nurt Nowego Dziennikarstwa były publikacje w ówczesnych magazynach, a nie w dziennikach), dla którego napisał m.in. teksty, które złożyły się na jego debiutancki zbiór „The Kandy-Kolored Tangerine-Flake Streamline Baby”. Bodaj najbardziej znaną książką Wolfe’a jest „Próba kwasu w elektrycznej oranżadzie” z 1968 roku, opowiadającą o Kenie Keseyu (autorze „Lotu nad kukułczym gniazdem”) i osadzona w epoce lata miłości. W 1973 roku ukazała się zredagowana we współpracy z E.W. Johnsonem antologia „New Journalism” – zbiór tekstów wybitnych autorów, takich jak Truman Capote czy Joan Didion, będący swoistym manifestem nowego nurtu.

Wolfe słynął nie tylko ze swoich pisarskich osiągnięć, ale (podobnie jak wielu autorów Nowego Dziennikarstwa) również z ekscentrycznego stylu życia i stroju – wyróżniał go charakterystyczny biały garnitur, z którym kojarzony był od wczesnych lat 60. Miał też zdecydowane, przysparzające mu wielu przeciwników poglądy polityczne – poparł prezydenturę George’a W. Busha i uznawany był za konserwatystę.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie