Jeden z najbardziej kultowych zegarków wystawiony na sprzedaż
fot. Philips

Jeden z najbardziej kultowych zegarków wystawiony na sprzedaż

Rolex Submariner o niezwykłej historii zostanie niebawem wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Philips w Nowym Jorku. Oczekiwana kwota jest… no cóż, chyba adekwatna do opisywanego czasomierza.
08.06.2018

Z klasycznymi zegarkami jest trochę jak z samochodami. Jeśli po kilkudziesięciu lat od wyprodukowania są zachowane w dobrym stanie, ich cena jest zdecydowanie wyższa, niż w momencie premiery. A jeśli dany zegarek był choć przez krótki czas własnością jakiejś znanej osoby, to dodatkowo odbija się to na jego wartości. I tak właśnie jest w przypadku tego konkretnego Rolexa Submarinera, którego niegdyś nosił Steve McQueen.

McQueen był z pewnością najbardziej znanym, ale nie jedynym interesującym właścicielem zegarka. Znany z „Wielkiej ucieczki”, „Siedmiu wspaniałych” i wielu innych znakomitych filmów aktor w pewnym momencie podarował Rolexa Lorenowi Janesowi – kaskaderowi, który zastępował McQueena podczas niebezpiecznych scen w aż dziewiętnastu różnych filmach. Na odwrocie zegarka nadal jest widoczna dedykacja o treści „TO LOREN, THE BEST DAMN STUNTMAN IN THE WORLD. STEVE”, co chyba nie wymaga tłumaczenia. Zegarek znajdował się w posiadaniu Janesa aż do jego śmierci w czerwcu 2017 roku.

Mało brakowało, a zegarek nigdy nie trafiłby na aukcję. Dom Lorena Janesa był bowiem jednym z osiemnastu budynków, które spłonęły na skutek pożarów, które w 2016 roku nawiedziły Kalifornię. Jak się jednak okazało, Submariner wyszedł z pożogi niemal bez szwanku – wymagał jedynie odświeżenia przez serwis Rolexa.

Zegarek zostanie wystawiony na sprzedaż wraz z listem potwierdzającym jego przeszłość napisanym przez Lorena Janesa, albumem ze zdjęciami Steve’a McQueena noszącego czasomierz, a także dodatkowym Rolexem Submarinerem z tarczą w innym kolorze. Oczekiwana kwota sprzedaży tego zestawu to zakres pomiędzy 300 a 600 tysiącami dolarów. Aukcja ma się odbyć 25 października 2018 roku.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie