Mundial i pieniądze. Ile zarobi mistrz świata?
fot. iStock

Mundial i pieniądze. Ile zarobi mistrz świata?

Wygrana w mistrzostwach świata to największe marzenie każdego piłkarza. I chociaż taki wyczyn zapewnia wieczną obecność w świadomości kibiców najpopularniejszej dyscypliny na świecie, to zawodnicy mają jeszcze jeden powód, aby na boisku dać z siebie wszystko. Mowa rzecz jasna o pieniądzach – i to niemałych.
11.06.2018

Wiemy już, że za udział w rozpoczynających się 14 czerwca 2018 roku mistrzostwach świata w Rosji dostaną więcej pieniędzy, niż uczestnicy brazylijskiego mundialu sprzed czterech lat. Pod koniec ubiegłego roku FIFA zadecydowała o zwiększeniu budżetu na premie dla reprezentacji biorących udział w turnieju. Do podziału jest 400 milionów dolarów – dla porównania, przed czterema laty było to 358 milionów.

Ile dostanie mistrz?

Suma, jaka trafi na konto danej reprezentacji, zależy rzecz jasna od osiągniętego wyniku. Wiadomo, że w najgorszym przypadku będzie to 8 milionów dolarów – tyle dostaną ekipy, których przygoda z mundialem zakończy się na fazie grupowej. Uczestnicy ⅛ finału dostaną po 12 milionów, a ćwierćfinaliści – po 16 milionów.

Jeszcze większe pieniądze czekają w półfinałach. Reprezentacje, które zajmą trzecie i czwarte miejsce, zarobią odpowiednio 24 i 22 miliony dolarów. Wicemistrzowi świata gorycz finałowej porażki osłodzi kwota 28 milionów dolarów, natomiast najlepsza drużyna świata wzbogaci się o 38 milionów.

Na tym jednak zarobki się nie kończą. Każda z reprezentacji otrzyma dodatkowo od FIFA po 1,5 miliona dolarów tak zwanej opłaty przygotowawczej, a swoich zawodników zapewne będą chciały wynagrodzić również krajowe federacje piłkarskie. W tym przypadku trudno mówić jednak o konkretnych kwotach, bo np. PZPN nie ujawnił wysokości premii za ewentualne sukcesy.

Liga Mistrzów wciąż na czele

Chociaż kwoty, jakie czekają na zawodników poszczególnych reprezentacji robią wrażenie, to nadal są niższe od tych, które piłkarze mogą zarobić dzięki sukcesom w prestiżowych rozgrywkach klubowych, a konkretnie w Lidze Mistrzów. Pula nagród w Champions League regularnie rośnie. W latach 2015-2018 kluby otrzymały do podziału aż 1,257 mld euro (każdego sezonu). Real Madryt, który zwyciężył w tych rozgrywkach trzy razy z rzędu, za każdym razem inkasował po ponad 50 milionów euro. Należy pamiętać, że dochodziły do tego pieniądze pochodzące ze sprzedaży praw telewizyjnych.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie